#koalicjamiast #wro2016

Gdańsk
30.7–05.8
dla
Kultury

Znajomi znad morza

Miejscem działań artystów z Trójmiasta będzie budynek przy Rynku 25. W przestrzeni pięciopiętrowej kamienicy odbywać się będą wystawy, koncerty, spotkania autorskie, pokazy filmowe i dyskusje. Na parterze otwarte będą również kawiarnia, bar i księgarnia.

Zaproszeni twórcy będą eksplorować wątki miejskie, trójmiejskie, nadmorskie, turystyczne, tworząc nowe konteksty, wynikające ze współpracy artystów gdańskich i wrocławskich oraz osób odwiedzających kamienicę. Szczegółowy program: www.koalicjamiast.wroclaw2016.pl/gdansk.

Koncepcja Znajomych znad morza odnosi się pośrednio do gdańskiego ducha wolności (gdański genius loci), do jego najbardziej organicznej tkanki ‒ w tym wypadku wspólnotowości, możliwości działania kolektywnego, na przecięciu różnych dyscyplin i modeli pracy.

Autorem koncepcji jest grupa kuratorów All Inclusive – kolektyw powstały spontanicznie, z potrzeby wspólnej pracy nad koncepcją gdańskiej prezentacji. Tworzą go gdańscy twórcy i animatorzy kultury: Emilia Orzechowska, Ania Witkowska, Sylwester Gałuszka i Jakub Knera. Producentem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej.

www.znajomiznadmorzawro.blogspot.com

Kolektyw All Inclusive

Emilia Orzechowska | Anna Witkowska | Sylwester Gałuszka | Jakub Knera

Znajomi znad morza to prezentacja trójmiejskich artystów we Wrocławiu przy Rynku 25 w ramach Koalicji Miast, do której należy Gdańsk – miasto partnerskie Wrocławia ESK 2016. Ideą przewodnią wydarzenia jest spotkanie oraz dialog, ponieważ wspólnotowość i współdziałanie to według autorów projektu genius loci Gdańska, miasta, w którym solidarność i umiłowanie wolności jest historycznie uwarunkowane. Zwłaszcza te dwie ostatnie wartości, wyeksploatowane politycznie i medialnie, wymagają prostego przedefiniowania przez młodsze pokolenia urodzone w latach 70. i 80., które żyją i tworzą nad Bałtykiem.

Na konstrukcję Znajomych znad morza składa się zsumowanie kilku różnych praktyk i przedsięwzięć kuratorsko-twórczych, mających źródło w Gdańsku. Przedsięwzięcie pod tym tytułem pierwotnie powstało z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2002 roku, którzy z własnych środków zorganizowali na terenach postoczniowych wystawę, prezentującą działania lokalnej sceny artystycznej – sztuk wizualnych, muzyki i performance.

All Inclusive – Idea

Znajomi znad morza to połączenie pomysłów czterech osób, które w formie kolektywu All Inclusive zsumowało ich dotychczasowe działania na polu artystycznym, animacyjnym i kuratorskim. Grupę tworzą Ania Witkowska (artystka, projektantka, kuratorka, wykładowczyni ASP w Szczecinie, inicjatorka Znajomych znad morza), Emilia Orzechowska (kuratorka i producentka, założycielka Stowarzyszenia A KuKu Sztuka), Jakub Knera (dziennikarz, kurator, autor portalu Nowe idzie od morza) oraz Sylwester Gałuszka (kurator, animator kultury, współzałożyciel i prowadzący Kolonię Artystów).

Podczas prezentacji projektu zaplanowano:

  • trzy wystawy: Znad morza, Gabinet Osobliwości, Wieszajmy artystów każdego dnia,
  • przegląd wideoartu z kolekcji Wrzeszcz ART!, dokumentów dotyczących trójmiejskich artystów, wideoklipów i krótkich form filmowych (Festiwal Interference) w specjalnie zaaranżowanym kinie,
  • wieczory z muzyką improwizowaną To nie ta melodia (mieszane składy muzyków wrocławskich i trójmiejskich grających premierowo zaimprowizowane utwory),
  • koncertowe wieczory Nowe idzie od morza z muzyką trójmiejskich zespołów,
  • wystawę Studia: Miasto Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich prof. Jacka Dominiczaka,
  • działania artystycznej grupy TOTART,
  • wykłady i prezentacje trójmiejskich artystów w części co-workingowej kamienicy, usytuowanej przy wejściu.

Parter – kawiarnia, bar, księgarnia i spotkania

Zależy nam na stworzeniu przyjaznej przestrzeni, w której będzie można zapoznać się z kulturą wywodzącą się z Gdańska oraz spędzić czas w luźnej i niezobowiązującej atmosferze. Dlatego też otwieramy księgarnię, kawiarnię i bar.

Zaprosiliśmy do współpracy wrzeszczański Kurhaus (Milena Kotecka + Leszek Bzdyl) oraz sopocki LAS (Joanna Zastróżna + Ewelina Dobosz), odtwarzając klimat obu tych miejsc w autorskiej aranżacji architektonicznej prowadzących. Kurhaus między innymi zaprezentuje Bursztynowy szlak, czyli piwo kolektywu kuratorskiego All Inclusive, wyprodukowane w limitowanej edycji (wyselekcjonowany smak, oryginalna etykieta), nawiązujące swoją barwą do hanzeatyckiego złota północy ‒ bursztynu.

Bezpośrednie otoczenie będą kształtować nowe realizacje Anny Królikiewicz, Macieja Salamona oraz Alicji Karskiej ‒ ironiczne, skoncentrowane na aspekcie turystycznym Trójmiasta.

Zachęcamy odwiedzających do spędzenia dłuższego czasu w księgarni i zapoznania się z publikacjami wydawanymi w Trójmieście – m.in. Wydawnictwo w podwórku, słowo/obraz terytoria, publikacje Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W czytelni dostępne będą artystyczne monografie, tomiki poezji, artbooki i ziny.

Zapraszamy także na spotkania, wykłady i autorskie popołudnia dedykowane konkretnym twórcom. W weekend otwarcia skupimy się na oddolnych inicjatywach artystycznych, przenikaniu się sztuk i kooperacji. W niedzielę zapraszamy do dyskusji o nowej muzyce trójmiejskiej, a także zakupienia płyt niezależnych wydawców.

I piętro – koncerty

Tymczasowa sala koncertowa zostanie zaaranżowana przez Mariusza Warasa i Rafała Chomika, uznanych twórców polskiego streetartu. W przestrzeni tej co wieczór będą się odbywać koncerty oraz muzyczne spotkania gdańskich i wrocławskich muzyków.

Pod szyldem To nie ta melodia co wieczór będziemy gościć reprezentantów obu miast w nowych składach, w których wcześniej nie mieli okazji spotkać się na scenie. To nie ta melodia to nazwa cyklu spotkań z muzyką improwizowaną, które odbywały się w gdańskiej Kolonii Artystów. Występujący na nich artyści byli do tej pory kojarzeni raczej z alternatywnym rockiem i elektroniką niż z poszukiwaniami na polu improwizacji. Za sprawą odrzucenia rutyny organizatorzy chcą osiągnąć istotne cele przedsięwzięcia – poszerzanie doświadczenia oraz integrację trójmiejskiej i wrocławskiej sceny alternatywnej.

Wieczorne koncerty Nowe idzie od morza są związane z działalnością strony pod tą samą nazwą, której od czterech lat towarzyszy idea promocji trójmiejskiej sceny muzycznej. Serwis ten skupia się na działalności lokalnej sceny, rozmowach z nietuzinkowymi osobami i promocją najnowszych wydawnictw przez udział w licznych festiwalach (Metropolia jest Okey, Festiwal Filmowy w Gdyni, Streetwaves), wydawnictwo płytowe (kompilacja wydana przy udziale Instytutu Kultury Miejskiej). W ramach udziału Gdańska w Koalicji Miast pod szyldem Nowe idzie od morza odbędą się wieczorne koncerty, prezentujące najciekawszych twórców z Trójmiasta i okolic. Wśród zaproszonych artystów znajdą się: Olo Walicki Kaszebe II, Trupa Trupa, Kobiety, Prawatt, Rhythm Baboon, Syny, Langfurtka oraz dwa zespoły występujące z okazji dnia TOTART: Szelest Spadających Papierków i Brzóska de Paulus.

II piętro – wystawy: Wieszajmy artystów każdego dnia / Gabinet osobliwości

Przestrzeń otwiera przegląd malarstwa ‒ Wieszajmy artystów każdego dnia, rozwinięcie projektu Sylwestra Gałuszki z Kolonii Artystów, w którym codziennie prezentowane jest inne dzieło. Tym razem idea polega na zebraniu w jednym miejscu sporej liczby obrazów i zestawieniu ich w nieoczywistej konfiguracji. Ma to być rodzaj nieustającego procesu twórczego, a także artystycznego archiwum, które tworzy kolejne relacje pomiędzy różnymi twórczymi reprezentacjami. Ściana malarska ma odzwierciedlać nieskończoność interpretowania, które zastępuje poszukiwanie ustalonego raz na zawsze znaczenia obrazu.

Na wystawie będzie można zobaczyć najnowsze prace m.in. Agaty Nowosielskiej, Maliny Tomaszewskiej, Krzysztofa Wróblewskiego, Marcina Zawickiego, Anny Orbaczewskiej, Kamili Model, Daniela Cybulskiego, Jakuba Bielawskiego, Piotra Rubieckiego, Katarzyny Fijałkowskiej, Aleksandry Kotarskiej, Mai Zaleskiej, Łukasza Patelczyka, Macieja Pytlaka, Macieja Salamona, Macieja Chodzińskiego, Krzysztofa Nowickiego i Tomka Kopcewicza.

Nawarstwienie, przytłoczenie ilością narracji, pozorny chaos mają wprowadzić widza w specyficzny stan, co będzie zachętą do obejrzenia kolejnej wystawy, Gabinetu osobliwości. W niej znajdziemy echo mieszczańskich zbiorów, dziwacznych wunderkamer, które snują własne historie z pogranicza sztuki i naukowych poszukiwań, często sięgając do alchemii czy magii. Gabinety te ujawniają coś, czego nie widać z zewnątrz. Należy wejść, zanurzyć się w czyjś świat. Wyraźnie widać tu nawiązanie do Atlasu Mnemosyne Aby’ego Warburga. Złożoność osobliwych kolekcji, nieskończoność poszukiwań i artystycznych wcieleń ma uzmysłowić widzom, że są doświadczenia dalekie od otaczającej rzeczywistości, oniryczne, zapomniane, wyparte, zwyczajnie niepraktyczne, prowadzące do doświadczeń granicznych czy mistycznych.

W tej części zaprezentują się Patrycja Orzechowska, Katarzyna Józefowicz, Marcin Zawicki, duet Karska / Went, Maciej Chodziński, Marek Rogulus Rogulski, Emi Orzechowska + Ania Witkowska oraz Olga Markowska.

III piętro – wystawa: Znad morza

Na trzecim piętrze oraz w piwnicy (instalacja field recordingowa Marcina Dymitera) zostanie zaprezentowana historia o morzu i jego metaforze. Dzisiaj podróż przez morze kojarzy się głównie z napływem uchodźców do Europy i ich tragicznym losem. Bezpośrednio wątki nawiązujące do sytuacji społeczno-geopolitycznej odnajdziemy w obiektach i dokumentacji performance Aurory Lubos Z morza oraz zdjęciach fotografa-reportażysty Macieja Moskwy, który opowie nam także o swojej pracy podczas spotkania autorskiego. Na ile możemy się przyglądać całej tej sytuacji, na ile powinniśmy przewartościować własną postawę – to tylko niektóre pytania, które autorzy poruszają w ekspozycji .

Wątek emigracji pojawia się również w wideo Julity Wójcik, artystki zaangażowanej społecznie, która z portu Gdynia wyrusza w morze na tratwie zbudowanej z plastikowych walizek. Wątek historyczny, poruszony przez artystkę uświadamia nam, że historia zatacza koło. Kolejny nomadyczny projekt to Odyseja Tomka Kopcewicza i Michała Szlagi, którzy przedstawią wybrane wątki z dotychczasowej podróży, między innymi bezimienne strefy, w których ludzie czekają na wpuszczenie do Europy. Podczas trwania ekspozycji rozpoczną równolegle krótką podróż po wodach wrocławskiego odcinka Odry, pływając w kajaku z żaglem. Tymczasowość, brak komfortu i bezpieczeństwa, osamotnienie, lęk to wątek poruszany w premierowej pracy wideo Andrzeja Karmasza, który od lat podróżuje do Azji i bada relacje między autochtonami a turystami, podgląda lokalne rytuały i opisuje granice ludzkiej otwartości. Najnowszą realizację przygotuje również Honorata Martin.

IV Piętro – Studia: Miasto / kino

Ostatnie piętro jako punkt wyjścia traktuje miasto – bazując na projektach dedykowanych Gdańskowi, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać i zmieniać się współczesne miasto. Studia: Miasto to rozwinięcie idei Miasta Dialogicznego prof. Jacka Dominiczaka oraz prowadzonej przez niego Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich. Zaprezentowana makieta to przykład tego, co możemy zrobić, by nasze przestrzenie do życia odpowiadały naszym potrzebom – jedną z głównych cech Miasta Dialogicznego są zawarte w nazwie pracowni Wnętrza Miejskie, które są budowane przez świadomą relację między wnętrzami architektonicznymi i urbanistycznymi. Wystawa pokazuje projekty wnętrz miejskich dla Młodego Miasta na terenach postoczniowych, dla Głównego i Starego Miasta, dla Osieku, Starego Przedmieścia i Przymorza. Swoisty rodzaj filozofii zawarty w modelu pokazuje nam, jak świadomie i odpowiedzialnie możemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Prezentacji będzie towarzyszył autorski wykład prof. Dominiczaka, który od wielu lat gości z wykładami w USA, Meksyku i Portugalii.

Na najwyższym piętrze kamienicy zaplanowano również tymczasowe kino. W ramach pokazu filmów w cyklu Wrzeszcz ART! będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo. Zaprezentujemy m.in. prekursorów wideo artu, profesorów ASP w Gdańsku oraz ich wychowanków. Dodatkowo każdego wieczoru będziemy wyświetlać pełnometrażowe dokumenty, takie jak obraz o zespole Kaszebe II, o zespole Gówno w spotkaniu z Make Life Harder, a także filmy Miłość Filipa Dzierżawskiego i Polskie gówno Grzegorza Jankowskiego. Osobny dzień i prezentację będzie mieć grupa artystyczna Totart – najsilniej rozpoznawalna awangarda Gdańska, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.

 

 

 

 

 

 

30.07 / sb 

19.30 Aurora Lubos, Welcome / performance

21.00 Nowe idzie od morza: Olo Walicki Kaszebe II / koncert

Rynek 25, I piętro

Wieczorne koncerty „Nowe idzie od morza” będą połączone z ideą serwisu pod tą samą nazwa, któremu od czterech lat towarzyszy idea promocji trójmiejskiej sceny muzycznej. Strona skupia się na działalności lokalnej sceny, rozmowach z nietuzinkowymi osobami i promocją najnowszych wydawnictw poprzez udział w licznych festiwalach (Metropolia jest Okey, Festiwal Filmowy w Gdyni, Streetwaves), wydawnictwo płytowe (kompilacja wydana przy udziale Instytutu Kultury Miejskiej). W ramach udziału Gdańska w Koalicji Miast pod szyldem „Nowe idzie od morza” odbędą się wieczorne koncerty, prezentujące najciekawszych twórców z Trójmiasta i okolic.

20.00 Film o powstawaniu płyty Kaszebe II / kino

Rynek 25, IV piętro

 

18.30 Znajomi znad morza, część I – jak wygląda trójmiejska scena artystyczna po 2002 roku? Samoorganizacja artystyczna, kolektywność / prowadzenie: Stach Szabłowski / uczestnicy: dyskusja: Tomek Kopcewicz, Adam Witkowski, Ania Witkowska / dyskusja

17.00 Stocznia – jest czy jej nie ma? / prowadzenie: Jakub Knera / uczestnicy: Aneta Szyłak, Jacek Niegoda, Michał Szlaga / dyskusja

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! ‒ wideoroom / kino

Rynek 25 IV piętro

W ramach pokazu filmów  w cyklu „Wrzeszcz ART!” będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo. Zaprezentujemy m.in. prekursorów wideo artu, profesorów ASP w Gdańsku oraz ich wychowanków. Dodatkowo każdego wieczoru będziemy wyświetlać pełnometrażowe dokumenty jak obraz o zespole Kaszebe II, zespole Gówno w spotkaniu z Make Life Harder, filmie Filipa „Miłość” Filipa Dzierżawskiego i „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego.

 

16.00 Otwarcie projektu Znajomi znad morza

Znajomi znad morza to połączenie pomysłów czterech osób, która w formie kolektywu All Inclusive zsumowała swoje dotychczasowe działania na polu artystycznym, animacyjnym i kuratorskim: Ani Witkowskiej (artystka, projektantka, kuratorka, wykładowczyni AS w Szczecinie, inicjatorka Znajomych znad morza), Emilii Orzechowskiej (kuratorka i producentka, założycielka Stowarzyszenia A KuKu Sztuka), Jakuba Knery (dziennikarz, kurator, autor portalu Nowe idzie od morza) oraz Sylwestra Gałuszki (kurator, animator kultury, współzałożyciel i prowadzący Kolonię Artystów).

31.07 / nd 

15:00 Oprowadzanie kuratorskie

21.00 Nowe idzie od morza: Trupa Trupa / koncert

Rynek 25, I piętro

Wieczorne koncerty „Nowe idzie od morza” będą połączone z ideą serwisu pod tą samą nazwa, któremu od czterech lat towarzyszy idea promocji trójmiejskiej sceny muzycznej. Strona skupia się na działalności lokalnej sceny, rozmowach z nietuzinkowymi osobami i promocją najnowszych wydawnictw poprzez udział w licznych festiwalach (Metropolia jest Okey, Festiwal Filmowy w Gdyni, Streetwaves), wydawnictwo płytowe (kompilacja wydana przy udziale Instytutu Kultury Miejskiej).

20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany

Rynek 25, I piętro

Pod szyldem „To Nie Ta Melodia” co wieczór na scenie gościć będziemy reprezentantów obu miast, którzy w nowych składach, w których wcześniej nie mieli okazji spotkać się na scenie, zaprezentują swoje pomysły i możliwości współpracy.  „To nie Ta Melodia” to nazwa cyklu spotkań z muzyką improwizowaną, które odbywały się w gdańskiej Kolonii Artystów. Podobnie jak tam, we Wrocławiu nie będziemy mieli do czynienia z około jazzowym jam session. Występujący na nich artyści byli do tej pory kojarzeni raczej z alternatywnym rockiem i elektroniką, niż z poszukiwaniami na polu improwizacji. Odrzucenie rutyny to właśnie metoda, którą organizatorzy całego przedsięwzięcia chcą osiągnąć jeden z jego celów – poszerzanie doświadczenia oraz integracja trójmiejskiej i wrocławskiej sceny alternatywnej.

18:30 Znajomi znad morza, część II – jak wygląda trójmiejska scena muzyczna po 2002 roku?” / prowadzenie: Stach Szabłowski / uczestnicy: Marcin Dymiter Grzegorz Kwiatkowski, Adam Witkowski / dyskusja

17.00 Promocja monografii Julity Wójcik, prowadzenie: Stach Szabłowski / spotkanie

Rynek 25, III piętro – Wystawa: Nomadyzm

Wątek emigracji pojawia się w wideo Julity Wójcik, artystki zaangażowanej społecznie, która wyrusza w morze na tratwie zbudowanej z plastikowych walizek z portu Gdynia.

 prowadzenie: Stach Szabłowski 

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! ‒ wideoroom / kino

Rynek 25 IV piętro

W ramach pokazu filmów  w cyklu „Wrzeszcz ART!” będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo. Zaprezentujemy m.in. prekursorów wideo artu, profesorów ASP w Gdańsku oraz ich wychowanków. Dodatkowo każdego wieczoru będziemy wyświetlać pełnometrażowe dokumenty jak obraz o zespole Kaszebe II, zespole Gówno w spotkaniu z Make Life Harder, filmie Filipa „Miłość” Filipa Dzierżawskiego i „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego.

 

1.08 / pn 

17.00 Marcin Dymiter, Field recording / wykład

Rynek 25, III piętro

Trzecie piętro oraz piwnica (instalacja field recordingowa Marcina Dymitera) jest historią o morzu i jego metaforyce.

21.00 Dzień Totart: Brzóska de Paulus, Szelest Spadających Papierków / koncerty

Rynek 25, I piętro

19.00 Totart, czyli odzyskiwanie rozumu, reż. Bartosz Paduch / kino

Rynek 25, IV piętro

reż. Bartosz Paduch

12.00‒24.00 Dzień Totart. Archiwalne filmy Totartowców / kino

Rynek 25, IV piętro

TOTART to najsilniej rozpoznawalna awangarda Gdańska, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.

20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany

Rynek 25, I piętro

Pod szyldem „To Nie Ta Melodia” co wieczór na scenie gościć będziemy reprezentantów obu miast, którzy w nowych składach, w których wcześniej nie mieli okazji spotkać się na scenie, zaprezentują swoje pomysły i możliwości współpracy.  „To nie Ta Melodia” to nazwa cyklu spotkań z muzyką improwizowaną, które odbywały się w gdańskiej Kolonii Artystów. Podobnie jak tam, we Wrocławiu nie będziemy mieli do czynienia z około jazzowym jam session. Występujący na nich artyści byli do tej pory kojarzeni raczej z alternatywnym rockiem i elektroniką, niż z poszukiwaniami na polu improwizacji. Odrzucenie rutyny to właśnie metoda, którą organizatorzy całego przedsięwzięcia chcą osiągnąć jeden z jego celów – poszerzanie doświadczenia oraz integracja trójmiejskiej i wrocławskiej sceny alternatywnej.


2.08 / wt 

22.00 Dzień Interference: VJ Battle

21.00 Dzień Interference / Nowe idzie od morza: Kobiety / koncert

Rynek 25, I piętro

Wieczorne koncerty „Nowe idzie od morza” będą połączone z ideą serwisu pod tą samą nazwa, któremu od czterech lat towarzyszy idea promocji trójmiejskiej sceny muzycznej. Strona skupia się na działalności lokalnej sceny, rozmowach z nietuzinkowymi osobami i promocją najnowszych wydawnictw poprzez udział w licznych festiwalach (Metropolia jest Okey, Festiwal Filmowy w Gdyni, Streetwaves), wydawnictwo płytowe (kompilacja wydana przy udziale Instytutu Kultury Miejskiej).

12.00‒24.00 Dzień Interference: projekcje wideoklipów + filmów konkursowych / kino


3.08 / śr 

21.00 Nowe idzie od morza: Langfurtka / koncert

Rynek 25, I piętro

Wieczorne koncerty „Nowe idzie od morza” będą połączone z ideą serwisu pod tą samą nazwa, któremu od czterech lat towarzyszy idea promocji trójmiejskiej sceny muzycznej. Strona skupia się na działalności lokalnej sceny, rozmowach z nietuzinkowymi osobami i promocją najnowszych wydawnictw poprzez udział w licznych festiwalach (Metropolia jest Okey, Festiwal Filmowy w Gdyni, Streetwaves), wydawnictwo płytowe (kompilacja wydana przy udziale Instytutu Kultury Miejskiej).

19.00 Polskie Gówno, reż. Grzegorz Jankowski / kino

Rynek 25, IV piętro

reż. Grzegorz Jankowski 

18.30 Jacek Niegoda, Collaboration = współpraca czy kolaboracja / wykład

20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany

Rynek 25, I piętro

Pod szyldem „To Nie Ta Melodia” co wieczór na scenie gościć będziemy reprezentantów obu miast, którzy w nowych składach, w których wcześniej nie mieli okazji spotkać się na scenie, zaprezentują swoje pomysły i możliwości współpracy.  „To nie Ta Melodia” to nazwa cyklu spotkań z muzyką improwizowaną, które odbywały się w gdańskiej Kolonii Artystów. Podobnie jak tam, we Wrocławiu nie będziemy mieli do czynienia z około jazzowym jam session. Występujący na nich artyści byli do tej pory kojarzeni raczej z alternatywnym rockiem i elektroniką, niż z poszukiwaniami na polu improwizacji. Odrzucenie rutyny to właśnie metoda, którą organizatorzy całego przedsięwzięcia chcą osiągnąć jeden z jego celów – poszerzanie doświadczenia oraz integracja trójmiejskiej i wrocławskiej sceny alternatywnej.

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! ‒ wideoroom / kino

Rynek 25 IV piętro

W ramach pokazu filmów  w cyklu „Wrzeszcz ART!” będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo. Zaprezentujemy m.in. prekursorów wideo artu, profesorów ASP w Gdańsku oraz ich wychowanków. Dodatkowo każdego wieczoru będziemy wyświetlać pełnometrażowe dokumenty jak obraz o zespole Kaszebe II, zespole Gówno w spotkaniu z Make Life Harder, filmie Filipa „Miłość” Filipa Dzierżawskiego i „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego.

 


4.08 / cz

19.00 Miłość, reż. Filip Dzierżawski / kino

Rynek 25, IV piętro

reż. Filip Dzierżawski 

18.00 Jacek Dominiczak, Miasto Dialogiczne / wykład

„Studia: Gdańsk” to rozwinięcie idei Miasta Dialogicznego prof. Jacka Dominiczaka oraz prowadzonej przez niego Przestrzeni Projektowania Wnętrz Miejskich. Makieta, którą zaprezentujemy to nie tylko projekt dedykowany Gdańskowi, ale również metafora i przykład tego, jak możemy czynić nasze przestrzenie do życia adekwatnymi do naszych potrzeb, tworzyć świadomą relację między projektami urbanistycznymi a architektonicznymi wnętrzami. Jedną z głównych cech Miasta Dialogicznego są zawarte w nazwie pracowni Wnętrza Miejskie, które budowane są poprzez świadomą relację pomiędzy wnętrzami architektonicznymi i urbanistycznymi. Wystawa pokazuje projekty wnętrz miejskich dla Młodego Miasta na terenach postoczniowych, dla Głównego i Starego Miasta, dla Osieku, Starego Przedmieścia i Przymorza. Swoisty rodzaj filozofii zawarty w modelu pokazuje nam, jak świadomie i odpowiedzialnie możemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Prezentacji będzie towarzyszył autorski wykład prof. Dominiczaka, który od wielu lat gości z wykładami w USA, Meksyku i Portugalii.

17.00 Promocja książki Macieja Moskwy, prowadzenie: Jakub Knera / spotkanie

Rynek 25, III piętro – Wystawa: Nomadyzm

Trzecie piętro oraz piwnica (instalacja field recordingowa Marcina Dymitera) jest historią o morzu i jego metaforyce. Dzisiaj podróż przez morze kojarzy się głównie z napływem uchodźców do Europy i ich tragicznym losem. Bezpośrednio wątki nawiązujące do sytuacji społeczno-geopolitycznej odnajdziemy w obiektach i dokumentacji performance Aurory Lubos „Z morza” oraz zdjęciach fotografa-reportażysty i wolontariusza Macieja Moskwy, który opowie nam także o swojej pracy podczas autorskiego spotkania. Na ile możemy się przyglądać całej tej sytuacji, na ile powinniśmy przewartościować własną postawę, to tylko najprostsze pytania, które autorzy zaznaczają w ekspozycji.

prowadzenie: Jakub Knera

21.00 Nowe idzie od morza: Prawatt / Rhythm Baboon / koncert

Rynek 25, I piętro

Wieczorne koncerty „Nowe idzie od morza” będą połączone z ideą serwisu pod tą samą nazwa, któremu od czterech lat towarzyszy idea promocji trójmiejskiej sceny muzycznej. Strona skupia się na działalności lokalnej sceny, rozmowach z nietuzinkowymi osobami i promocją najnowszych wydawnictw poprzez udział w licznych festiwalach (Metropolia jest Okey, Festiwal Filmowy w Gdyni, Streetwaves), wydawnictwo płytowe (kompilacja wydana przy udziale Instytutu Kultury Miejskiej).

20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany

Rynek 25, I piętro

Pod szyldem „To Nie Ta Melodia” co wieczór na scenie gościć będziemy reprezentantów obu miast, którzy w nowych składach, w których wcześniej nie mieli okazji spotkać się na scenie, zaprezentują swoje pomysły i możliwości współpracy.  „To nie Ta Melodia” to nazwa cyklu spotkań z muzyką improwizowaną, które odbywały się w gdańskiej Kolonii Artystów. Podobnie jak tam, we Wrocławiu nie będziemy mieli do czynienia z około jazzowym jam session. Występujący na nich artyści byli do tej pory kojarzeni raczej z alternatywnym rockiem i elektroniką, niż z poszukiwaniami na polu improwizacji. Odrzucenie rutyny to właśnie metoda, którą organizatorzy całego przedsięwzięcia chcą osiągnąć jeden z jego celów – poszerzanie doświadczenia oraz integracja trójmiejskiej i wrocławskiej sceny alternatywnej.

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! ‒ wideoroom / kino

Rynek 25 IV piętro

W ramach pokazu filmów  w cyklu „Wrzeszcz ART!” będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo. Zaprezentujemy m.in. prekursorów wideo artu, profesorów ASP w Gdańsku oraz ich wychowanków. Dodatkowo każdego wieczoru będziemy wyświetlać pełnometrażowe dokumenty jak obraz o zespole Kaszebe II, zespole Gówno w spotkaniu z Make Life Harder, filmie Filipa „Miłość” Filipa Dzierżawskiego i „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego.

 


5.08 / pt 

21.00 Nowe idzie od morza: Syny / koncert

koncert zamknięcia

19.00 Podróż na Hel czyli Gówno w pytaniach Make Life Harder / kino

Rynek 25, IV piętro

17.00 Spotkanie z Make Life Harder

20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany

Rynek 25, I piętro

Pod szyldem „To Nie Ta Melodia” co wieczór na scenie gościć będziemy reprezentantów obu miast, którzy w nowych składach, w których wcześniej nie mieli okazji spotkać się na scenie, zaprezentują swoje pomysły i możliwości współpracy.  „To nie Ta Melodia” to nazwa cyklu spotkań z muzyką improwizowaną, które odbywały się w gdańskiej Kolonii Artystów. Podobnie jak tam, we Wrocławiu nie będziemy mieli do czynienia z około jazzowym jam session. Występujący na nich artyści byli do tej pory kojarzeni raczej z alternatywnym rockiem i elektroniką, niż z poszukiwaniami na polu improwizacji. Odrzucenie rutyny to właśnie metoda, którą organizatorzy całego przedsięwzięcia chcą osiągnąć jeden z jego celów – poszerzanie doświadczenia oraz integracja trójmiejskiej i wrocławskiej sceny alternatywnej.

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! ‒ wideoroom / kino

Rynek 25 IV piętro

W ramach pokazu filmów  w cyklu „Wrzeszcz ART!” będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo. Zaprezentujemy m.in. prekursorów wideo artu, profesorów ASP w Gdańsku oraz ich wychowanków. Dodatkowo każdego wieczoru będziemy wyświetlać pełnometrażowe dokumenty jak obraz o zespole Kaszebe II, zespole Gówno w spotkaniu z Make Life Harder, filmie Filipa „Miłość” Filipa Dzierżawskiego i „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego.

 


10-11.08

Mamy dla Was alternatywę, czyli gdańska dogrywka we Wrocławiu / Klub Proza, Przejście Garncarskie 2

Mamy dla Was alternatywę, czyli gdańska dogrywka we Wrocławiu

 

W Klubie Proza, w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, zaprezentują się gdańskie formacje związane z niezależnym labelem Nasiono Records i przyjaciele. Tłem tej wizyty jest opowieść o wolności. Zagrają: The Końs, Wilga, The Shipyard, 7faz, Kiev Office, Asia i Koty, Ścianka Solo, Popsysze i Hatti Vatti. Wstęp wolny. Gdańsk zaprasza do Prozy 10 i 11 sierpnia od godz. 19.00, wstęp wolny.

Kilka dekad temu, w czasach PRL, Gdańsk był prawdziwym oknem na świat – to tędy przypływały do naszego kraju jeansy i banany, ale też docierały nowe idee. Przypływały falami, mieszały się i kotłowały na linii brzegowej i stąd wychodziły głębiej na ląd. W Gdańsku powstał TOTART, Trójmiejska Scena Alternatywna, rozwijała się scena yassową, Wszystkie te nurty rodziły się oddolnie, z daleka od salonów, a blisko ludzi, na zasadzie happeningów i akcji otwartych, do których każdy mógł się włączyć i aktywnie uczestniczyć. Gdańskie historie dźwięczały inaczej niż opowieści głównego nurtu – barwniej, mocniej, głośniej. I wzbudzały twórczy rezonans w innych miastach – m.in. w Bydgoszczy (yass) czy właśnie we Wrocławiu (Pomarańczowa Alternatywa).

– Przekonajcie się sami jak dziś brzmi gdańska alternatywa, a przy okazji poznajcie jej korzenie: w Klubie Proza zaprezentujemy też wystawę fotografii Jacka Piotrowskiego ukazującą trójmiejską scenę muzyczną lat 80-90. Wyświetlimy też film pt. ”Historia Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej” (reż. Yach Paszkiewicz i Radosław Jachimowicz) – mówi Anna Szynwelska z Nasiono Records. Odwołujemy się do tej tradycji tworząc dwudniowe wydarzenie muzyczne, podczas którego zaprezentujemy Wam brzmienia trójmiejskich zespołów alternatywnych. O niektórych na pewno słyszeliście, o innych – jeszcze nie. Mimo, że od czasów TOTARTU i TSA minęły dekady, Gdańsk nadal przemawia własnym – oryginalnym głosem: niezależnie czy jest to punk, rock, noise, czy psychodela. I nadal jest miejscem, w którym kultura podziemna rozwija się, a artyści integrują się i tworzą nowe zjawiska.

Wyjątkowym punktem gdańskiej dogrywki będzie koncert formacji 7faz w składzie Michał Gos (Oczi Cziorne, Ikenga Drummers – perkusja), Tomasz Gadecki (Band A,
Olbrzym i kurdupel – sax), Karol Schwarz (KSAS – gitara, syntezatory), Jakub Noga (Baden Baden, KSAS – sitar), Jowita Cieślikiewicz (Oczi Cziorne – syntezatory),
Szymon Albrzykowski (Szelest Spadających Papierków – syntezatory), Max Białystok (1926 – gitara basowa), Artur Bieszke (1926, Marla Cinger – gitara), Piotr
Czerski (Towary Zastępcze – gitara). Muzyka tej supergrupy (tworzonej przez „weteranów” trójmiejskiej sceny alternatywnej, członków młodych zespołów, a także
muzyków-poetów Jakuba Nogi i Piotra Czerskiego) to wyjątkowe połączenie psychodelii, yassu, noize’u, ambientu z niebanalnymi, hipnotyzującymi tekstami.

Mamy dla was alternatywę. Przyjdźcie, posłuchajcie, zobaczcie!

 

PROGRAM „MAMY DLA WAS ALTERNATYWĘ”:

10 sierpnia
18:00 Otwarcie wystawy MUZYKA Jacka Piotrowskiego / spotkanie z fotografem
19:00 The Końs
20:30 Wilga
21:50 The Shipyard
23:15 7faz

11 sierpnia
18:00 – 18:45 Pokaz filmu HISTORIA TRÓJMIEJSKIEJ SCENY ALTERNATYWNEJ (reż. Yach Paszkiewicz i Radosław Jachimowicz)
19:00 Kiev Office
20:10 Asia i Koty
21:30 Ścianka Solo
22:40 Popsysze
23:50 Hatti Vatti

*Godziny rozpoczęcia koncertów mogą ulec nieznacznej zmianie.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1729296784003742/

Wydarzenie realizowane przez Stowarzyszenie Nasiono i Instytut Kultury Miejskiej w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury, który jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.