#koalicjamiast #wro2016

Katowice
15–21.08
dla
Kultury

Miasto Muzyki

Katowice żyją muzyką. Wyjątkowe festiwale, utalentowani artyści i niesamowite sale koncertowe. Nie przez przypadek w 2015 roku zostały Miastem Muzyki UNESCO. W ciągu jednego sierpniowego tygodnia muzyka Katowic będzie brzmieć najgłośniej właśnie nad Odrą. Jako że Wrocław jest miastem spotkań, niemal wszystkie katowickie propozycje będą wynikiem muzycznych kooperacji. Katowiccy i wrocławscy twórcy muzyki elektronicznej i eksperymentalnej spotkają się w nadodrzańskiej filii Biura Dźwięku Katowice. Na Śląsku to miejsce, gdzie od kilku lat powstaje najbardziej awangardowa, nowa muzyka miasta.

To we Wrocławiu śląscy jazzmani, na czele z muzykami RGG Trio, spotkają się z Lorenem Schoenbergiem, saksofonistą, dyrektorem artystycznym National Jazz Museum w nowojorskim Harlemie. To właśnie tam przechowywane są płyty z bezcenną kolekcją Williama Savory’ego, który w latach 30. i 40. XX wieku nagrywał radiowe występy Louisa Armstronga czy Billie Holiday. Loren Schoenberg i jego śląski zespół wykonają we Wrocławiu wiele niezapomnianych utworów.

Podczas swojej prezentacji Wrocław odwiedzi również katowicko-beskidzki zespół Vołosi i grupa 33A, prowadzona przez charyzmatycznego Niaza Diasamidze, tworząca projekt Transkaukazja. Góralskie smyczki i gruzińskie panduri, do tego nasycone rockowym brzmieniem zespołu 33a – to będzie wybuchowa mieszanka.

A do tego CallTrane, czyli Maciej Obara International (muzyka) i Marian Oslislo (rysunek) oraz muzyczne atrakcje przygotowane przez katowickich artystów wybrane w konkursie Genius Loci. I jeszcze muzyczny prezent – niespodzianka z okazji urodzin Katowic 10 września.

Brzmi dobrze? Bo to Katowice – Miasto Muzyki UNESCO!

15.08-21.08 / pn-nd 

Wystawa Philipa Paqueta „Graphicology” / Arsenał Miejski

Wystawa Philipa Paqueta „Graphicology”

 

Belgijski rysownik i twórca komiksów Philip Paquet znany jest też z wielkiej miłości do jazzu. Jego komiksowy album o Louisie Armstrongu przyniósł mu światową sławę. Wraz z Brussels Jazz Orchestra stworzył projekt Graphicology – rodzaj komiksu o historii jazzu z muzyką na żywo. Koncertowi BJO na kwietniowym Katowice JazzArt Festivalu towarzyszyła wystawa rysunków Paqueta, w tym wielu stworzonych specjalnie dla Katowic. Teraz będzie ją można oglądać w przestrzeni Arsenału.

 

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny

Biuro Dźwięku Katowice / kamienica Rynek 25

Echo

Biuro Dźwięku Katowice

 

Jedyna i wyjątkowa akademia muzyki eksperymentalnej otwiera filię we Wrocławiu. BDK stawia sobie za cel integrację i aktywizację lokalnych twórców muzyki elektronicznej. Jego katowickie działania obejmują warsztaty, spotkania, publiczne sesje koncertowe oraz kwadrofoniczne eksperymenty. We Wrocławiu BDK uruchomi Centralę Eksperymentów Dźwiękowych, miejsce współpracy artystów katowickich z twórcami z pozostałych miast Koalicji i gośćmi z zagranicy. Trzy piętra kamienicy przy Rynku 25 zajmie przestrzeń warsztatowa, miejsce prezentacji koncertów i słuchowisk, wreszcie sala pogłosowa dedykowana instalacjom dźwiękowym.

 

Kamienica Rynek 25
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny

16.08 / wt 

19:00 Elektropoezja / Arsenał Miejski

Brzoska i Gawroński: Elektropoezja

 

Miasto myli nam tropy

 

Brzoska i Gawroński to duet poetycko-muzyczny. Wykonują „Elektropoezję”, gdzie wiersze Brzoski przeplatają się z muzyką elektroniczną Gawrońskiego. We Wrocławiu towarzyszyć im będzie jeszcze perkusja Przemysława Borowieckiego i wizualizacje autorstwa Moniki i Doroty Proby.

 

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny

17.08 / śr 

19:00 Transkaukazja – VOŁOSI i 33A / Arsenał Miejski

Transkaukazja: VOŁOSI&33A

 

Muzyczne spotkanie na szczycie, a przynajmniej na poziomie 770 metrów nad poziomem morza, bo tak wysoko położone jest gruzińskie Tbilisi. To tam po raz pierwszy VOŁOSI spotkali się i zagrali z jednym z najbardziej rozpoznawalnych gruzińskich zespołów 33A charyzmatycznego Niaza Diasamidze. W Polsce wystąpili dotąd tylko raz – w Warszawie. Uczestnicy wszystkich ich koncertów wychodzili naładowani energią płynącą prosto z gór – Beskidów i Kaukazu. Spotkania smyczków z gruzińskim tradycyjnym, trójstrunowym instrumentem panduri.

 

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny

 

18.08 / cz 

19:30 Bloki i familoki / Arsenał Miejski

Bloki i familoki we Wrocławiu

 

Połączenie instalacji muzycznej, imprezy electro i pracy społecznej. Efekt rocznej pracy badawczej Rafała Urbackiego wśród mieszkańców Katowic, który zbierał opinie o aglomeracji, ruchach miejskich, inwestycjach regionu, postawach wobec władzy czy stosunku do tożsamości lokalnej. Te rozmowy zostały przetransponowane w cykl utworów muzycznych, stanowiący imprezę-reportaż o współczesnej katowickiej klasie kreatywnej.

 

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny


19.08 / pt 

19:30 Medulla&AUKSO – koncert / Arsenał Miejski

Medulla&AUKSO

 

Muzyka klasyczna spotka się z muzyką określaną jako „industrialna”. Projekt przygotowany przez Piotra Steczka, muzyka Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO (we Wrocławiu pod batutą Marka Mosia), jest emanacją muzycznego pejzażu miasta. Miejsca, w którym najlepsze orkiestry występują na terenie dawnej kopalni węgla. Stworzony specjalnie dla Wrocławia projekt spróbuje połączyć te dwie, pozorne sprzeczności – industrialną przeszłość i kulturalną teraźniejszość.

 

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny

 


20.08 / sb 

18:30 Larmo w Bogucicach / Arsenał Miejski

Larmo w Bogucicach. Koncert dzielnicy

 

Reżyseria: Rafał Urbacki

 

Zanurzenie w przemysłową przeszłość Katowic za pośrednictwem Orkiestry Dętej Katowice, chóru Ludzie z Bogucic i Piotra „Bajzla” Piaseckiego w projekcie Larmo w Bogucicach (20 sierpnia). Najstarsza dzielnica Katowic będzie tłem dla muzycznej opowieści o przemianach miasta, a wszystko na kanwie muzyki… Lady Punk do filmu animowanego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

 

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny


21.08 / nd 

21:00 CallTrane / Arsenał Miejski

CallTrane

 

Projekt w hołdzie gigantowi jazzu Johnowi Coltrane’owi. Jego muzyka była źródłem inspiracji dla znakomitego saksofonisty związanego z Katowicami Macieja Obary. Wraz ze swoim kwartetem Maciej Obara International skomponował utwory w hołdzie Coltrane’owi. Żeby wejść głębiej w idee przyświecające Coltrane’owi i w ducha czasów, w których tworzył, katowicki aktor Dariusz Chojnacki uzupełnia koncert wierszami niedawno zmarłego guru afroamerykańskiej poezji – Amiri Baraki. Całość wizualnie spina „żywopisanie” znakomitego grafika (a prywatnie wielbiciela i znawcę jazzu) Mariana Oslislo.

 

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny

19:30 Silesia plays Savory / Arsenał Miejski

Silesia plays Savory

 

Absolutna europejska premiera. Ożywienie zapomnianych nagrań gigantów jazzu lat 30. XX wieku – Billie Holiday, Elli Fitzgerald czy Louisa Armstronga. Wszystkie zostały zarejestrowane na winylowych płytach przez Williama Savory’ego, który nagrywał najczęściej koncerty transmitowane na żywo w amerykańskim radiu. Loren Schoenberg, dyrektor muzeum i saksofonista zarazem, wraz z zapraszanymi muzykami wykonuje najwspanialsze utwory z kolekcji. Do pierwszego europejskiego wykonania zaprosił katowickie RGG Trio. Wspomoże ich inna ważna postać – znakomity puzonista Samuel Blaser.

 

Arsenał Miejski, ul. Cieszyńskiego 9
Organizatorzy: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny