#koalicjamiast #wro2016

Łódź
14–17.07
dla
Kultury

Tkana odnowa / 14-17 lipca, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44

„Złe miasto” – to określenie, które przywarło do Łodzi już na samym początku XX wieku. Łódź trudno pokochać. Jest inna, wymaga wysiłku poznania. Aby dostrzec jej piękno, trzeba pozbyć się stereotypowego myślenia, wniknąć w nią i doświadczyć.

W tkance Łodzi można odkryć ślady pourywanych wątków w postaci czterech współżyjących tu niegdyś kultur. Przeciętych niespodziewanie i drastycznie nici ludzkich losów. Zaklętych w budynkach i układach ulic wspomnień o potędze przemysłowej miasta. Osnutych legendą niewidzialnych rzek. Wybijających się w najmniej oczekiwanych miejscach korzeniach europejskiej awangardy.

Na tych fundamentach łodzianie tkają swoje miasto od nowa. Rewitalizacja, jakiej poddaje się Łódź zapowiada kolejne narodziny miasta. Artyści, którzy tworzą dla Łodzi zaczynają u podstaw, wiedzą, że odnowa zaczyna się od serca, a sercem miasta zawsze jest człowiek. Zbierając pojedyncze wątki, tkają współczesną historię miasta, być może tę najważniejszą. Aktywizując mieszkańców, wychodzą z bram i podwórek, z instytucji i pracowni artystycznych, by zmieniać rzeczywistość wokół siebie.

W lipcu spotkacie ich w Browarze Mieszczańskim. W postindustrialnej przestrzeni Wrocławia będziecie mogli zobaczyć różnorodne, ukryte w fabrycznych zakamarkach, alternatywne wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Łódź przywiezie ze sobą rozmaite dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłów kreatywnych, video-artu, filmu, muzyki, performance, fotografii, animacji, które niczym nitki tkaniny splotą się w L.Story – finałowy koncert z wideokomiksem, przedstawiający marzenia i wyobrażenia łodzian o swoim mieście.

Na wszystkie wydarzenia w Browarze Mieszczańskim, z wyjątkiem pokazów spektakli Derby. Białoczerwoni i Re-animacja i warsztatów, wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki na spektakle do odebrania od 4 lipca w Barze Barbara, ul. Świdnicka 8c, Wrocław.

7.07-9.07 / cz-sb 

20:00 – Akustyczne koncerty we wrocławskich mieszkaniach w ramach projektu House Gigs Pogonka / prywatne mieszkania

07.07 (czwartek) – Koncert Sashy Boole – barwnego przedstawiciela ukraińskiej sceny folkowej / w pobliżu ulicy Stefana Okrzei

Koncert na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/593770594132526/

08.07 (piątek) – Koncert zespołu Teddy Jr. Duo – holendersko-polskiego duetu łączącego folkowe brzmienia z energią grunge’u lat 90. / w pobliżu Placu św. Macieja

Koncert na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1536115940017581/

09.07 (sobota) – Koncert zespołu Little White Lies – fenomenu polskiej scenie o z Łodzi pochodzące / w pobliżu ulicy Pomorskiej

Koncert na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1052353408121445/

Wstęp na koncerty jest wolny (można artyście wrzucić symboliczne pieniądze do kapelusza). Ilość miejsc jest ograniczona.

Informacje o dokładnych adresach koncertów można uzyskać pisząc na adres e-mail: borowka.music@gmail.com.

Do mieszkań zapraszamy od godz. 20.00, koncerty rozpoczną się punktualnie o 20.30.

House Gigs Pogonka

To cykl koncertów w łódzkim mieszkaniu przy ul. Pogonowskiego 45. Akcja rozpoczęła się w lutym 2014 roku. Od tamtego czasu raz w miesiącu w kawalerce organizowany jest koncert. Grali  tam m. in. Henry David’s Gun (Polska), Sasha Boole (Ukraina), Hańba (Polska), Halla Nordfjord (Islandia), Budyń (Polska), Tom James (Wielka Brytania), Peter J. Birch (Polska), Oly (Polska), Myrra Ros (Islandia), Marcelina (Polska), Teddy Jr (Holandia), Sonia Pisze Piosenki (Polska), Romek Puchowski (Polska) i Young Stadium Club (Polska).

13.07-16.07 / śr-sb 

13.07-16.07 (wt-sb) – W centrum Wrocławia będzie można przejechać się artystyczną rikszą autorstwa Andrzeja Czaplińskiego, inspirowaną wizualnym eklektyzmem i historią przemysłowej Łodzi. To niezwykła atrakcja turystyczna, łącząca sztukę oraz informację kulturalną.

14.07 / cz 

Expo 2022

Expo 2022w Browarze Mieszczańskim będzie można zobaczyć wystawę promującą starania Łodzi o organizację EXPO 2022, związanego z rewitalizacją obszarów miejskich.

TKALNIA RELAKSU / Dziedziniec Browaru Mieszczańskiego

Tkalnia Relaksudziedziniec Browaru Mieszczańskiego będzie miejscem, w którym można poczuć czym jest slow life po łódzku; odpocząć na leżakach, oddać się twórczej ekspresji w namiocie animacyjnym, skosztować potraw z najpopularniejszych łódzkich food trucków (Gastromachina, Coffee runner, Street Menu), przeczytać publikacje łódzkich wydawnictw, poczuć industrialny klimat Łodzi. Pomoże w tym aranżacja przestrzeni Browaru, która zostanie wspólnie utkana przez łodzian i wrocławian według pomysłu Jakuba „Hakobo” Stępnia – artysty działającego na pograniczu sztuki i designu, mody i grafiki użytkowej, zainspirowanego historią Łodzi i kulturą ulicy. Po zmroku na ścianach Browaru Mieszczańskiego ożyją najpopularniejsze łódzkie murale.

Afterparty – DJ set Blumental / eletronic | house | disco | etno electro

Młody DJ zainteresowany brzmieniami od A do Z, przeżył nawet epizod w operze. W duszy gra mu przede wszystkim house oraz „etno-elektro”. Prywatnie organizator i promotor wydarzeń muzycznych oraz kulturalnych. Przez dwa lata odpowiedzialny był za łódzką Klubokawiarnię Kawalerka, która w swoim małym metrażu zmieściła czołówkę polskich DJ-ów i producentów muzyki elektronicznej. Za jego sprawą w Łodzi zagrały takie postaci jak: Ptaki, HNNY (Szwecja/Studio Barnhus), FJAAK (Niemcy/Klasse Records), Auntie Flo [Szkocja/Highlife] Pol_On, SLG i wielu innych.

21.15 – Nomen Nescio – koncert zespołu JUDE / industrial jako kultura i postawa / hardcore-punk-noise

Projekt zakłada realizację około 1 h, wykraczającego poza ramy normalnego koncertu muzycznego, pokazu. Aktywność grupy JUDE jest ściśle związana z miejscem pochodzenia. Jej twórczość akcentuje uwikłane, niejednokrotnie bolesne i konfliktowe, relacje jednostka–otoczenie, artysta-miasto. Grupa eksploatuje specyfikę poprzemysłowego dziedzictwa Łodzi. Eksploatacja ta obejmuje całe spektrum inspiracji, od wstydliwych, patologicznych stron miejskiej rzeczywistości, po jej wielokulturowe dziedzictwo. JUDE reprezentuje tzw. kulturę industrialną, eksploatującą skrzyżowanie wątków produkcji, przemysłu oraz jednostkowego doświadczenia w obliczu przemian kultury. Nie bez znaczenia są także związki z wieloetniczną przeszłością Łodzi i Wrocławia, co sprawia, że zespół znajduje zrozumienie oraz doskonałego odbiorcę w obu ośrodkach. Widowisko zaprezentowane w ramach projektu Nomen Nescio obejmować będzie koncert, symultaniczny pokaz slajdów, wideomontaży oraz dystrybucję niewielkiego wydawnictwa, związanego ściśle z poruszaną tematyką.

JUDE

Większość publicznych wystąpień, istniejącej od 1993 roku  grupy, opierało się na ataku hałasu i obrazów, mieszczącym się w formie koncertu industrial punk hardcore. Charakterystyczne były zawsze: mocny przekaz i ofensywna forma wyrazu, łącząca różne media jak: video, druki, teksty, inskrypcje etc. Przekazy obrazy i treści JUDE od samego początku wywoływały i nadal wywołują kontrowersje. W trakcie swojej działalności zespół kilka razy zapisał swoja muzykę na niskonakładowych kasetach i płytach. W owym czasie koncerty i inne pokazy znacznie pełniej oddawały potencjał JUDE. Oprócz występów scenicznych band prowadził także inne działania: od wystaw, pokazów, performance, akcji propagandowych po akcje bezpośrednie. Miasto Łódź stanowi punkt wyjścia jak i naturalne otoczenie twórczości JUDE. Została ona napiętnowana atmosferą, uwarunkowaniami, limitami oraz przewagami tego terenu. JUDE stanowił zawsze niezależny byt, praktycznie oddzielony od wszelkich środowisk, układów i scen etc. mimo akcydentalnej kooperacji, egzystował bez większej wymiany z żadną stroną. Skład JUDE nie jest stały. W zależności od akcji ulega zmianom. Grupa składa się z nieprofesjonalistów, odmawiających uczestnictwa w środowisku muzycznym i show biznesie. Członkowie JUDE oprócz praktyki w ramach grupy funkcjonują w innych strukturach i spełniają się na innych platformach działania. Zajmują się sztukami wizualnymi – fotografią, grafiką, projektowaniem, praktykują i kształcą krav-maga, trudnią się propagandą muzyczną – didżeingiem, działalnością promotorską, kuratorską, publicystyką etc. Aktualnie JUDE to: Wiktor Skok, Jacek Walczak, Konrad Grajner, Michał Wojewoda, Maciej Derfel. Formacja JUDE zawsze stanowiła rodzaj laboratorium eksploatującego różne formy wyrazu. w aktualnym kontekście związek nadal działa z różną, zmienną intensywnością, zachowując swój pozytywny izolacjonizm i integralność.

20.00 – Koncert 18 rzek / dzikie siły natury uwolni i wypuści w miasto Suavas Lewy i Ola Kozioł

Stanisław Staszic, dyrektor generalnego Wydziału Przemysłu i Kunsztów Królestwa Kongresowego, zachęcał by zasiedlać i rozwijać osady fabryczne w okolicy, bo Łódź to „wyniosłe wzgórze z którego niezliczone trzyszczą źródła”. Dalsza historia to wielki rozkwit miasta, które oparło powód swojej egzystencji na przemyśle włókienniczym. Coś co było podstawą istnienia, stało się w okresie przemian ustrojowych przekleństwem i początkiem końca miasta. Obecnie szuka się pomysłów na ratowanie tego tworu. To czas na odwrót w stronę zieleni. Artyści uwolnią siły natury. Chcą, by dzikość zaatakowała kamienice bluszcze, paprocie i mchy. Okryła koryta schowanych w kanałach rzek Łódki i Jasienia. Koncert 18 rzek to kompozycja, dźwiękowo opisująca stan dziko zapuszczonego miasta, gdzie rzeki wróciły do pełni sił, roślinność wykwitła pośród szczelin murów, chodników i opuszczonych budynków.

19.40 – Muzyka tkana – powidoki / interaktywna instalacja audiowizualna Marcina Stańczyka

Z opowieści dziadka, mistrza tkackiego, o huku panującym w hali maszyn i inspirującej wizyty w Muzeum Włókiennictwa, powstał niezwykły, muzyczny projekt cenionego na arenie międzynarodowej kompozytora Marcina Stańczyka. Współtwórca instalacji jest Maciej Walczak. Interaktywna instalacja audiowizualna to rytmiczny, pulsujący „śpiew maszyn” osadzony w miejskiej liryce. Apoteoza ciężkiej pracy i czasu, kiedy Łódź była Wielką Fabryką. Zwiedzający usłyszą dźwięki dawnego miasta, które nigdy nie zasypiało. W koncepcji artysty najważniejszy pozostaje jednak człowiek, który nadaje tempo pracy tej wyjątkowej, muzycznej machinie.

Projekt ukazuje złożoną naturę i tożsamość miasta Łodzi, rozpiętą pomiędzy wielkimi ideami materialnymi („Łódź przemysłowa”, a dziś „Łódź nowych technologii”) i niematerialnymi (idee artystyczne: Unizm W. Strzemińskiego, Powidoki W. Strzemińskiego oraz nawiązujące do nich autorskie idee artysty „Podźwięków i powidoków”, którymi zajmuje się od blisko 10 lat).

Muzyka tkana jest działaniem artystycznie promującym miasto oraz jego aspiracje do realizacji zadań zmieniających jego wizerunek. Na kanwie dawnej idei „Łodzi przemysłowej” wyrasta projekt firmujący hasło „Łódź kreuje” – interaktywna instalacja multimedialna, wykorzystująca najnowocześniejsze technologie w zakresie przetwarzania dźwięku i obrazu na żywo.

Marcin Stańczyk – kompozytor, prawnik, pedagog. Ukończył prawo na UŁ oraz teorię muzyki i kompozycję w klasie Zygmunta Krauze w łódzkiej Akademii Muzycznej. Studiował podyplomowo w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w ramach 3-letniego kursu mistrzowskiego u Ivana Fedele. W latach 2011-2014 uczestniczył w CURSUS 1 i 2 – kursach muzyki elektronicznej i nowych technologii w paryskim IRCAM-Centre Pompidou. Uczestniczył w programie opieki nad młodymi kompozytorami Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (2007- 2010).

Jego utwory były zamawiane i wykonywane w ramach najbardziej renomowanych festiwali muzycznych w Europie, Chinach, Japonii, Stanach czy na Kubie przez takie zespoły jak: Ensemble Intercontemporain, MusikFabrik, Neue Vocalsolisten Stuttgart, Ensemble Linea, Sinfonia Varsovia, Oslo Sinfonietta, Nikel, Algoritmo, Zone Expérimentale Basel, Orkest de ereprijs, Orkiestra Muzyki Nowej. Jako kompozytor brał udział m.in. w: La Biennale di Venezia, festiwalach Manifeste i season IRCAM w Paryżu, Bang On a Can Marathon, Noise Non-ferenc i MATA w Nowym Jorku, Gaudeamus Musik Week w Amsterdamie, Les Espaces Sonores w Bazylei, Rondò w Mediolanie, Review of Composers w Belgradzie, Images sonores w Liège, Nuova Consonanza w Rzymie, Warszawskiej Jesieni, Sacrum Profanum, Festiwalu Prawykonań NOSPR, Poznańskiej Wiośnie, Łódzkich Spotkaniach Baletowych.

Jest laureatem kilkunastu konkursów kompozytorskich, m.in.: Tokyo Compeititon for Chamber Music Composition, Reading Panel IRCAM, Franco Donatoni Award w Mediolanie, Biennale/ISB David Walter Competition w San Francisco, Salvatore Martirano Award w Illinois, Sun River Competition w Chengdu, stypendystą m.in. Internationales Musikinstitut Darmstadt, SACEM, Citè des Arts w Paryżu, Aldeburgh Center of Music, rządu włoskiego, programu Młoda Polska, Stypendium im. Witolda Lutosławskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ZAIKS, Marszałka Województwa Łódzkiego. Jest członkiem ZKP, ZAIKS oraz PTMW.

W roku 2012 krakowski festiwal Sacrum Profanum dedykował mu koncert monograficzny w wykonaniu nowojorskiego Bang on a Can All Stars. W 2013 został pierwszym Polakiem, zwycięzcą prestiżowego Toru Takemitsu Award, największej nagrody kompozytorskiej Japonii, przyznanej mu przez Sir Harrisona Birtwistle. W 2014 został laureatem programu rezydencji artystycznych Miasta Paryża i tamtejszego Instytutu Francuskiego. Pięciokrotnie rekomendowany do nagrody Paszporty Polityki. W latach 2013 oraz 2015 nominowany do nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej (Osobowość roku).

Pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie wykłada instrumentację, współczesne techniki kompozytorskie oraz muzykę elektroniczną. W roku 2013 otrzymał stopień doktora, a w roku 2016 doktora habilitowanego sztuki.

Współrealizator, Maciej Walczak, również mieszka i pracuje w Łodzi. Instrumentalista audiowizualny, kompozytor, programista. W latach 1982-1986 studiował grę na wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi. Potem kontynuował naukę w Statliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Tematem studiów były: kompozycja, nowe media, muzyka komputerowa, programowanie, multimedia, nowa muzyka, interaktywne koncepcje, performance, live-elektronik. Naukę ukończył z dyplomem: Kompozycja, Muzyka komputerowa, Nowe media. W latach 1990-1994 pracował w studio muzyki elektronicznej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Pokazy multimedialne realizuje przy użyciu komputerów w oparciu o własne oprogramowanie. Pierwsza prezentacja audio-wizualna miała miejsce w Łodzi w 1988 r. Od tego czasu realizuje koncerty w kraju i zagranicą.

19.20 – Aleja Włókniarek / wernisaż wystawy audiowizualnej

Zdjęcia i historie mówione łódzkich robotnic gromadzone w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl opracowane przez Martę Madejską.

19.10 – Geniusz Łodzi / otwarcie sali artystów w Browarze Mieszczańskim

Geniusz Łodzi jest w założeniu miejscem spotkań i prezentacji historycznego i aktualnego dorobku niezależnego środowiska twórców naszego miasta. Kontekst prezentacji Łodzi w ramach Koalicji Miast 2016, pozwala na pokazanie chociaż części najciekawszych zjawisk kulturowych, artystycznych i społecznych, powstałych w Łodzi od 1981 roku. Zamierzony kontekst historyczny pokazu w formie archiwalnych dokumentacji, wydawnictw i filmów, pozwala na twórczą konfrontację nie tylko wybranych, miejskich środowisk, ale też ujawnienie unikalnych działań artystów i animatorów z Łodzi odbiorcom wydarzenia w Browarze Mieszczańskim. Surowa, fabryczna przestrzeń Browaru – tak „łódzka” w charakterze, idealnie sprzyja stworzeniu na czas tych kilku dni żywego miejsca wymiany myśli, idei, pomysłów i promocji łódzkich inicjatyw. Być może zaowocuje to stworzeniem w przyszłości wspólnych projektów artystycznych, kulturalnych w Łodzi i Wrocławiu. Ten niewielki obszar Browaru skupi na swoim terenie również dokumenty działań łodzian, realizujących swoje projekty pokazujące genius loci Łodzi. To w końcu będzie rodzaj „łódzkiego” miejsca, gdzie od kuchni (bo i w założeniu będzie można tam coś wspólnie ugotować i zjeść) czuć będzie ducha Łodzi, siłę lokalnej tradycji ruchu neoawangardy i ludzi z tym związanych. Będzie o Łodzi i historycznie, i aktualnie.

Koordynator i koncepcja: Adam Klimczak

ADAM KLIMCZAK – artysta, kurator, jeden z najważniejszych twórców kultury artystycznej Łodzi. Współorganizator „Konstrukcji w Procesie” oraz Muzeum Artystów. Od 30 lat prowadzi Galerię Wschodnią – miejsce pozainstytucjonalne, którego zamysł opiera się na idei wspólnoty artystów.

Ur. w 1957 roku. W latach 1975 – 80 studiował w PWSSP (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Autor instalacji, fotografii, performance, interwencji artystycznych, prac w przestrzeni publicznej oraz realizacji site-specific. Wiele z jego realizacji ma charakter efemeryczny, dzieją się tu i teraz i jedyne, co po nich zostaje, to dokumentacja.

GALERIA WSCHODNIA – nazwa Wschodnia dla Galerii pochodzi od nazwy łódzkiej ulicy, przy której znajduje się Galeria. Historia tego miejsca sięga 1981 roku. Na pomieszczenia Galerii składają się dwa duże amfiladowo połączone ze sobą pokoje – miejsca ekspozycji, kuchnia oraz pokój gościnny, w którym często zamieszkują przygotowujący swe prace artyści. W samej Łodzi Wschodnia stanowi szczególną kontynuację historii ciągu miejsc (począwszy od lat międzywojennych), określających drogę łódzkiej i polskiej awangardy i przyczyniających się do utrwalenia mitu tego miasta jako centrum eksperymentalnego i progresywnego ruchu artystycznego.

Galeria od samego początku prowadzona jest przez Jerzego Grzegorskiego i Adama Klimczaka. Utrzymywana z prywatnych środków prowadzących, przyjaciół i związanych z nią artystów. Skupia się na niekomercyjnych, eksperymentalnych i alternatywnych realizacjach tworzonych i pokazywanych w Galerii lub też w innych niekonwencjonalnych miejscach jak ulice, sklepy, fabryki albo miejsca publiczne. Zaangażowana jest w projekty tworzone wspólnie z indywidualnymi artystami, galeriami i grupami artystycznymi w Polsce i zagranicą. Galeria Wschodnia jest miejscem skupiającym wymianę pomysłów, doświadczeń, projektów i informacji o sztuce progresywnej gdziekolwiek, nie tylko w Łodzi czy Europie Wschodniej.

19.00 – Oj! Przez dzielnice Łodzi gnam! / filmowy spacer po Łodzi z Łukaszem z Bałut / pokaz pięciu filmów

Projekt Oj! Przez dzielnice Łodzi gnam! zakłada zrealizowanie 5 filmów krótkometrażowych, portretujących 5 dzielnic Łodzi (dziś – 5 rejonów działania Delegatur UMŁ): Śródmieście, Widzew, Górna, Polesie i Bałuty. Projekt inspirowany jest filmem Oj! Nie mogę się zatrzymać! z 1976 r., autorstwa urodzonego w Łodzi, reżysera i operatora – Zbigniewa Rybczyńskiego. Jego film, będący swoistą podróżą przez Łódź, nadal zadziwia oryginalnością formalną i zdjęciami miasta sprzed 40 lat. Łukasz z Bałut, artysta multimedialny z Łodzi, w swojej twórczości silnie nawiązujący do tożsamości miejsca, idąc tropem filmu Rybczyńskiego, postanowił zrealizować współczesny portret Łodzi, który ukaże zmiany, jakie zaszły tu przez lata. Będzie to luźne nawiązanie do utworu filmowego z 1976 r. i w efekcie stanowić będzie odrębną i autorską wypowiedź artystyczną, wzbogaconą o specjalnie skomponowaną ścieżkę dźwiękową, łodzianina, artysty, bałuciarza.

Łukasz Cieślak, aka Łukasz z Bałut, to artysta multimedialny, który aktywnie działa w Łodzi i nie tylko na przestrzeni ostatnich 10 lat. Pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Kultury Bałuckiej (2007-2009) i Radia Wolne Bałuty (2008). Autor licznych filmów i piosenek o Bałutach, poprzez swoje działania rozpoznawalny nie tylko na terenie Łodzi. Zajmuje się także performensem, instalacją artystyczną, fotografią i muzyką. Artysta, z jednej strony partycypuje w życiu miasta, z drugiej – jest bacznym obserwatorem łódzkiej codzienności, a także swoich osobistych relacji z przestrzenią. Łukasz z Bałut koncertował przy okazji pikniku Bałuty Welcome To, zorganizowanego w ramach starań Łodzi o tytuł ESK w roku 2010. Zaprezentowany tam wraz z zespołem Psychocukier utwór Kareta Złota stał się nieoficjalnym hymnem tych działań. Filmy Łukasza z Bałut prezentowane były m.in. w TVP Kultura, MS w Łodzi i Galerii Rondo. Teatr Realistyczny w Lublinie zaprezentował ostatnio jedno z dzieł artysty.

18.40 – Łódź z widokiem na morze – wernisaż wystawy fotografii / kuratorka: Anna Kazimierczak / Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi

Wystawę współtworzą artyści m.in.: Justyna Bugajczyk, Dawid Furkot, Karolina Jabcoń, Weronika Jędrzejczak, Piotr Kotlicki, Robert Mainka, Alex Raczyński, Paweł Augustyniak, Zbigniew Wichłacz i Grzegorz Małecki.

18.20 – Kapsuła Czasu. Chodnik wysadzany opowieściami / odsłonięcie płyt chodnikowych stworzonych przez duet robosexi z drobiazgów ofiarowanych przez mieszkańców i miłośników Łodzi

Artystyczny duet robosexi uwieczni subiektywne narracje łodzian, scali obrazy zapisane w oknach i murach przedwojennych kamienic, zabezpieczy cenne artefakty, przechowujące wspólne i osobiste historie, które zatopione w żywicy staną się niepowtarzalnym i trwałym śladem wizyty Łodzi we Wrocławiu.

Kapsuła Czasu to kontynuacja projektu wykonanego w ramach mikrowsparcia w Pilotażowym Programie Aktywizacji Społecznej. Głównym jego założeniem było stworzenie Pomnika Mieszkańców Bałut na Starym Rynku w Łodzi. Pomnik ten ma formę 4 płyt chodnikowych odlanych w żywicy. Każda płyta zawiera rzeczy/przedmioty przyniesione przez mieszkańców i sympatyków Bałut. Ta Kapsuła Czasu powstała po to, aby zachować ślady życia w tym rejonie Łodzi, a także aby aktywizować samych mieszkańców w działania artystyczne. Projekt miał 2 główne fazy – najpierw artyści zbierali przedmioty od mieszkańców i sympatyków Bałut, a potem zostały odlane płytki i umieszczone w płycie Starego Rynku. Efekty projektu zostały zaprezentowane w czasie konferencji Kultura i sztuka w rewitalizacji w Muzeum Sztuki ms2 oraz w czasie wystawy w Muzeum Miasta Łodzi pt. Bałuty portret własny w ramach projektu Bałuty: mitologia/faktografia. Obecnie w Muzeum Miasta Łodzi znajduje się płytka- eksponat.

robosexi – (rok powstania 2007, Łódź). Nazwa pochodzi od anagramu skrótów imion artystów (roxi i sebo). Celem ich działalności jest przede wszystkim szerzenie szeroko pojętej idei „cywilizacji miłości”. Działania duetu to przede wszystkim performance, obiekty, instalacje i wideo. Do tej pory brali udział w wielu wystawach zbiorowych, mieli także kilka indywidualnych:

2015 – Gorące Serca performance wspólnie z Jan Kowalski Duo, Galeria Manhattan, Łodź;

2014 –  Labirynt – projekt dofinansowany ze Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi, Lokal, Łódź;

Stop Motion 2.1 – działania transmedialne, wykorzystujące ruch, obraz, dźwięk, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź;

EcoMADE Festival –  instalacja roślinna, Lokal;

Łódź się tworzy – Galeria Manhattan, Łódź;

Humanoid –   Galeria Konduktorownia, Częstochowa;  Łódź;

2013 Dobro i Piękno 4 –  „Czerwony dywan”  performance, Galeria Manhattan,  Łódź;

Pizza with love –  Festiwal Eksperyment, Zbąszyń;

2012 – Ekspres Wschód. Powrót do awangardy – wydarzenie interdyscyplinarne Festiwal Dialogu 4 Kultur, Kamienica Pinkusa, Łódź;

Randka – performance w ramach wystawy Ja Lodzermensz, Galeria Manhattan, Łódź;

DiP3 – projekt site-specific, Łódź;

OP Lov – fotografia, Klub 102, Łódź;

2011 – Noc z Mistrzem –  wystawa zbiorowa, Festiwal Łódź Czterech Kultur;

2010 – Łódź.05.09 – wystawa zbiorowa, Galeria Manhattan, Łódź;

 Trzeci pokój – wystawa obiektów i video art, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria Bałucka, Łódź;

Naturalna historia w sieci życia  – wystawa zbiorowa X Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, Muzeum Przyrodnicze;

PROJEKTIONEN AM KAUFHAUS HELD, Lindenow, Oktober;

Oko opatrzności – performance w ramach XX Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu, Muzeum Kinematografii, Łódź;

dobro i piękno 2 – projekt site-specific w Barze Anna, Łódź;

2009 –  dobro i piękno –  wystawa zbiorowa, bar Anna, Łódź;

Na końcu świata –  wystawa poplenerowa, Galeria WEW, Łódź;

2008 –  robosexi i przyjaciele – wystawa multimedialna, Klub Studencki Balbina, Łódź(instalacja);

2007 – myspace_ldz – projekt site-specific w centrum Łodzi z wykorzystaniem gablot reklamowych(obiekty).

18.00 – Spacer performatywny po Łodzi / Oficjalne otwarcie łódzkiej prezentacji / Browar Mieszczański, ul. Hubska 44

Podczas oficjalnego otwarcia łódzkiej prezentacji we Wrocławiu widzowie zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w spacerze po zakamarkach Browaru Mieszczańskiego, który na te kilka dni zamieni się w łódzkie galerie, teatry, podwórka i przestrzenie postindustrialne. Przewodnikiem po wystawach będzie Paweł Hajncel – jeden z najbardziej intrygujących i bezkompromisowych, a przy tym obdarzonych humorem i autoironią, współczesnych polskich artystów.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury 

Termin realizacji: 14-15.07 / g. 16-18

Czy kształty, faktura i barwy architektury miasta mogą kojarzyć się z dźwiękami, ich wysokością, rytmiką, natężeniem czy brzmieniem? Czy architektura może być partyturą?
Wyodrębnimy w architekturze fragmenty i obrysujemy tak, żeby tworzyły spójną całość. Będą to nasze architektoniczne partytury muzyczne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką gry na prostych instrumentach typu kazu. Nauczą się na nich grać i naśladować dźwięki otoczenia, życia codziennego, kojarzone z miejscem, w którym przebywają. Poznają podstawowe elementy kompozycji muzycznej i rodzaje partytur.

13.00-18.30 – Kino Łódzkiej Szkoły Filmowej – dzień 1

Podczas codziennych maratonów filmowych Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi zaprezentuje najważniejsze łódzkie produkcje ostatnich lat: dokumenty, animacje, fabuły. Oprócz dzieł pełnometrażowych, obejrzymy nagradzane etiudy m.in. docenione na Festiwalu Filmowym w Cannes 2004 Fajnie, że jesteś Jana Komasy, czy nominowaną do Oscara Męską sprawę Sławomira Fabickiego. Nie zabraknie czasu na dyskusje o współczesnym polskim kinie i emocjonujące spotkania z twórcami.

Pokazy etiud (od g. 13:00, 15:00) i filmów pełnometrażowych powstałych po 2005 roku w Łodzi o 17:00.

Dzień I:

Tytuł Reżyseria rodzaj czas rok produkcji
Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek Karolina Specht animowany 5 2013
Męska sprawa Sławomir Fabicki fabularny 25 2001
Łukasz i Lotta Renata Gąsiorowska animowany 8,5 2012
Kojot Jędrzej Bączyk fabularny 30 2012
To byłoby coś pięknego Anna Morawiec dokumentalny 18 2014
Opowieści z chłodni Grzegorz Jaroszuk fabularny 26 2011
Egzamin dojrzałości Filip Gieldon dokumentalny 46 2015
Fajnie, że jesteś Jan Komasa fabularny 15 2004
Życie to suka Michał Makowski animowany 4 2011
Śpiewający obrusik Mariusz Grzegorzek fabularny – pełnometrażowy 92 2016

10.00-12.00 – Świetlice Artystyczne – Pocztówka z miasta Łódź – warsztat animacji i komiksu Krzysztofa Ostrowskiego / Browar Mieszczański, ul. Hubska 44

Świetlice Artystyczne 1

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Krzysztof Ostrowski: Pocztówka z miasta Łódź 

Termin realizacji: 14-15.07 / g. 10-12

Pocztówka z miasta Łódź to projekt z pogranicza komiksu i animacji. Uczestnicy będą mieli za zadanie ożywić wybrane łódzkie murale, co w przyczyni się do powstania unikalnej ruchomej pocztówki. Dzieci na przygotowanych wcześniej materiałach będą wykonywać rysunki, które zostaną sfotografowane poklatkowo w celu stworzenia finałowej animacji. Aktywne uczestnictwo pozwoli dzieciom na pozyskanie podstawowych wiadomości z zakresu komiksu i animacji, kreowania historii i konstrukcji sceny.

10.00-17.00 − Serwis Fabryczny – przemysły kreatywne / warsztaty

Na warsztaty Serwis Fabryczny zapisy mailowe do 11.07: art_in@fabrykasztuki.org (temat: WARSZTATY WRO-LDZ).

Chcesz założyć firmę z branży przemysłów kreatywnych? Sprawdź najpierw przed jakimi wyzwaniami stoją ich właściciele. Czy poradziłbyś sobie? A może już prowadzisz taką firmę? Wymień się doświadczeniami. Łódzka Fabryka Sztuki wie, jakie wyzwania w branży przemysłów kreatywnych czekają tych, którzy prowadzą własną działalność lub dopiero o niej marzą. W Browarze Mieszczańskim powstanie Serwis Fabryczny oferujący kompleksowe usługi w zakresie wspierania kreatywności i rewitalizacji miast. Warsztaty i szkolenia podnoszące kompetencje zawodowe obecnych i przyszłych robotników sektora kreatywnego poprowadzą przedsiębiorcy, rezydenci Art_Inkubatora w Łodzi, wsparci przez mentorów i ekspertów współpracujących z nimi na co dzień.

Moderatorka: Agata Etmanowicz

Podczas spotkania Serwis Fabryczny – przemysły kreatywne weźmiemy na warsztat cztery łódzkie firmy, które zostały założone w ramach Art_Inkubatora: BAGABAGA – marka specjalizująca się w biżuterii tekstylnej oraz torbach, GRA-FIKA – sitodrukowe retro-plakaty z modernistyczną architekturą, MAYA.MI – unikalne dodatki, ALEKSANDRA RICHERT – sztuka tkaniny.

Omówimy konkretne sytuacje z ich życia, takie, które okazały się być kluczowe dla ich działalności, osobistego rozwoju oraz realne problemy z jakimi borykają się na co dzień. Niezależnie od branży, od różnorodności ludzi, większość wyzwań stojących przed kreatywnymi profesjonalistami jest dość podobna, a w związku z tym, warto dać możliwość młodym, początkującym przedsiębiorcom, czy też przyszłym potencjalnym przedsiębiorcom przetrenowania różnych wariantów i wyzwań „na sucho”, bez podejmowania ryzyka, bez negatywnych konsekwencji, które mogą ich spotkać realnym świecie.

Schemat pracy:

–    prezentacja wybranych 4-5 konkretnych problemów/case’ów art_inkubatorowych rezydentów

–    analiza sytuacji i nazwanie problemów/identyfikacja popełnionych błędów

–    wypracowywanie rozwiązań

–    prezentacja rozwiązań problemów/wyzwań (rezydentom Art_Inkubatora)

–    kontra: jak poradziłem/am sobie w danej sytuacji/co wydarzyło/dzieje się w realu, czy wypracowane rozwiązanie byłoby lepsze od tego, które zastosowałam/em/czy mogę przyjąć takie rozwiązanie?

Praca nie będzie ograniczała się do jednego zagadnienia, założeniem jest, iż wszyscy uczestnicy warsztatów, w grupach, będą wypracowywać serię rozwiązań dla każdego z case’ów. Po każdej sesji warsztatowej odbywać się będą prezentacje i wybierane będą najlepsze rozwiązania. W głosowaniu nad najciekawszymi rozwiązaniami, oprócz osoby, której problem jest omawiany, będą brać udział pozostali rezydenci oraz przedstawiciele zespołu Art_Inkubatora.

Agata Etmanowicz – w latach 2003-2007 była związana z Punktem Kontaktowym ds. Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiedzialnym za koordynację i promocję Programu Unii Europejskiej w dziedzinie kultury – „Kultura 2000: (obecnie: „Kultura 2007-2013”) w Polsce. Była także przedstawicielem Ministerstwa Kultury w Komitecie ds. Kultury Rady UE (2004-2006) oraz Grupie Roboczej ds. Audiowizualnych Rady UE (2005). Pracowała jako przedstawiciel Polski w Komitecie Zarządzającym programu UE w dziedzinie kultury – Kultura (2007-2013) i Programu Europa dla Obywateli oraz współpracowała z MKiDN jako ekspert w grupie roboczej ds. maksymalnego wykorzystania potencjału przemysłów kultury i przedsiębiorstw kreatywnych. Jest autorką i współautorką kilku publikacji książkowych oraz artykułów z zakresu tzw. polityki kulturalnej UE, przemysłów kreatywnych, finansowania oraz prowadzenia międzynarodowych projektów kulturalnych. Posiada praktyczne doświadczenie w realizacji projektów z różnych dziedzin sztuki oraz edukacji kulturalnej. Współpracuje z organizacjami w Polsce i za granicą. Prowadzi szkolenia, warsztaty oraz konsultuje projekty. Przez prawie pięć lat była związana z Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie, gdzie odpowiadała m.in. za koordynację współpracy międzynarodowej.

Obecnie związana z Fabryką Sztuki w Łodzi, z którą współtworzy Art_Inkubator oraz prowadzi polską części projektu Engine Room Europe realizowanego ze środków Programu Kultura (2007-2013) we współpracy z dwunastoma innymi centrami artystycznymi należącymi do sieci Trans Europe Halles. Z ramienia Fabryki Sztuki koordynuje także w Polsce ogólnoeuropejską kampanię we are more, którą prowadzi Culture Action Europe w strategicznym partnerstwie z European Cultural Foundation.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury 

Termin realizacji: 14-16.07 / g. 16-18, 17.07, g. 10-12 

Czy kształty, faktura i barwy architektury miasta mogą kojarzyć się z dźwiękami, ich wysokością, rytmiką, natężeniem czy brzmieniem? Czy architektura może być partyturą?
Wyodrębnimy w architekturze fragmenty i obrysujemy tak, żeby tworzyły spójną całość. Będą to nasze architektoniczne partytury muzyczne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką gry na prostych instrumentach typu kazu. Nauczą się na nich grać i naśladować dźwięki otoczenia, życia codziennego, kojarzone z miejscem, w którym przebywają. Poznają podstawowe elementy kompozycji muzycznej i rodzaje partytur.

15.07 / pt 

Afterparty – DJ set Blumental / eletronic | house | disco | etno electro

Młody DJ zainteresowany brzmieniami od A do Z, przeżył nawet epizod w operze. W duszy gra mu przede wszystkim house oraz „etno-elektro”. Prywatnie organizator i promotor wydarzeń muzycznych oraz kulturalnych. Przez dwa lata odpowiedzialny był za łódzką Klubokawiarnię Kawalerka, która w swoim małym metrażu zmieściła czołówkę polskich DJ-ów i producentów muzyki elektronicznej. Za jego sprawą w Łodzi zagrały takie postaci jak: Ptaki, HNNY (Szwecja/Studio Barnhus), FJAAK (Niemcy/Klasse Records), Auntie Flo [Szkocja/Highlife] Pol_On, SLG i wielu innych.

22.45 – Koncert zespołu 19 Wiosen / miejskie historie z Neo-Łodzi / punk rock | big-bit punk

19 Wiosen są jednym z najbardziej oryginalnych zespołów alternatywnych w Polsce. Formacja powstała w 1989 r. w umysłach trzech łódzkich nastolatków, którzy przybrali pseudonimy Henryk Ulik, Zygmunt Waleczny i Franciszek Maciak. Na początku lat 90. zmaterializowała się w postaci domowych nagrań – pierwszą kasetę Co każdą chwilę wypełniły głównie śpiewane depresyjnym głosem przez Ulika przeboje lat 60. i 70. m.in. z repertuaru Jacka Lecha i Piotra Szczepanika. Druga Zmarnowany kwiat zawierała już autorski materiał, neobigbitowe piosenki będące swoistą galerią miejskich wykluczonych i kroniką zbrodni oraz wypadków – poświęcone przykładowo złodziejowi prądu albo śmiertelnej bójce meneli nad stawem. W tym czasie do grupy dołączyła wokalistka Anna Bursztyn. W połowie lat 90. 19 Wiosen uzupełniło skład o regularną sekcję rytmiczną i zaczęło koncertować jako zespół punkowy z elementami baroku, reprezentowanego przez klasycznego organistę Walecznego, występującego w strojach z epoki. Przyjęta została też nowa poetyka, skupiona na gloryfikacji wyobcowania jednostki i radosnym katastrofizmie. Przełom wieków zespół 19 Wiosen przeżył w hibernacji. Wznowił działalność w 2004 r. w nowym składzie, w którym ze starego pozostali Ulik i Waleczny, ujawniający swe prawdziwe nazwiska: Marcin Pryt i Grzegorz Fajngold (Bursztyn i Maciak wystąpili gościnnie w specjalnym koncercie unplugged we wrześniu 2008) Wreszcie zaczęły ukazywać się płyty – najpierw retrospektywne Co każdą chwilę zmarnowany kwiat i 11 zim, potem premierowe Piękno i Pedofil. Nakładem Lampy i Iskry Bożej ukazał się także tom wierszy Pryta Szpital Heleny Wolf. Zespół odbył długie tournee po Rosji, docierając aż do Saratowa nad Wołgą. W tekstach nowych piosenek Pryt zawierał elementy obydwu wcześniejszych stylistyk. Pożegnanie ze światem wydane przez Galerię Raster w 2010 roku otwiera nowy okres w historii 19 Wiosen. Apokaliptyczne zapędy w liryce zostały podkreślone wzbogaceniem brzmienia o drugi instrument klawiszowy – oldschoolowego mooga, którego dźwięki przywodzą na myśl zapomniane filmy o podróżach w kosmos. W roku 2010 wychodzi jeszcze  w wydawnictwie „Oficyna Biedota” dwupłytowe archiwum koncertowe zatytułowane Suweniry, zawierające nagrania z lat 1995-2008 oraz 6 bonusowych klipów. Kolejna płyta Cinema natura ukuje się 4 grudnia 2014 roku nakładem Anteny Krzyku. To nowa studyjna propozycja zespołu. W 14 piosenkach pojawiają się, dawno oczekiwane przez sympatyków dziewiętnastowiosennego grania, miejskie historie, ale tym razem dziejące się w niedalekiej przyszłości w zapoznanej aglomeracji Neo-Lodz. Pod koniec 2015 roku niemiecka niezależna wytwórnia DATA MORGANA wydała winyl Sfinks i Feniks będący nową kompilacją dokonań zespołu z lat 2005-2007. W 2016 roku zespół zamierza nagrać nowy album Lata dwudzieste, a jego wydaniem ma ponownie zająć się Antena Krzyku.

22.30-23.30 – Tożsamość Łodzi – szamotanina czy nadzieja? – panel dyskusyjny / udział wezmą widzowie i zaproszeni goście (m.in. Marta Madejska, Inga B. Kuźma, Tomasz Rodowicz) / moderator: Mikołaj Mirowski

W nakręconym w 2007 roku filmie Piotra Szczepańskiego Aleja gówniarzy, pierwszym od czasów Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy obrazie poświęconym Łodzi, pada gorzki opis obecnej sytuacji miasta. „Polska jest jak dupa – mówi jeden z bohaterów filmu – a w środku tej dupy jest dziura, a ta dziura to jest właśnie Łódź.” Czy ta konstatacja jest prawdziwa a nade wszystko, sprawiedliwa? W jakim obecnie miejscu znajduję się miasto nazwane niegdyś „polskim Manchesterem”? Czy można powiedzieć, że Łódź mająca bogatą i interesującą przeszłość drobiła się w czasach wolnej Polski swojej nowej tożsamości? Czym „miasto tkaczy” wyróżnia się dziś? Jak postrzegają Łódź jej mieszkańcy? Co za tym idzie czy „nowa łódzka tożsamość”, jeśli możemy ją w ogóle zdefiniować, jest w stanie odwrócić niekorzystny, wielokrotnie także stereotypowy pogląd na temat miasta o którym nie tak dawno słyszeliśmy z ust choćby Bogusława Lindy czy Jacka Poniedziałka? Czy tą swoistą „nową nadzieją” może być szeroko rozumiana kultura i pozytywnie zreinterpretowana pamięć historyczna? Jak na tym tle można podsumować wszystko to co do tej pory działo się w Łodzi? Jak wypada ten dorobek na tle innych miast?

Mikołaj Mirowski – dr historii i publicysta, pracuje w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi  w Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi projekt Warszawa dwóch Powstań, autor książki Rewolucja permanentna Lwa Trockiego. Między teorią a praktyką. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” czy „Frondzie LUX”. Współpracownik kwartalnika „Liberté!” i Forum Żydów Polskich.

Tomasz Rodowicz – historyk filozofii, aktor, muzyk, reżyser. Uczestniczył w parateatralnych działaniach Jerzego Grotowskiego w Teatrze Laboratorium: był przewodnikiem jednej z grup podczas Przedsięwzięcia Góra. W roku 1977 przyłączył się do tworzonego przez Włodzimierza Staniewskiego teatru Gardzienice, gdzie występował nieprzerwanie do roku 2004, będąc jednym z liderów zespołu. W Metamorfozach według Apulejusza zagrał główną rolę – Lucjusza. Był też odpowiedzialny za gardzienicki projekt Orkiestra Antyczna, w ramach którego rekonstruowano antyczne instrumenty i próbowano odtworzyć brzmienie starożytnej muzyki. Skutkiem prac nad projektem antycznym było powstanie nowego zespołu artystycznego. W marcu 2004 roku Rodowicz odszedł z Gardzienic i wraz z Dorotą Porowską oraz Elżbietą Rojek założył Stowarzyszenie Teatralne Chorea, które znalazło swoją siedzibę w Łodzi. We współpracy z członkami Earthfall Dance Theatre z Walii, Jessicą Cohen, Jimem Ennisem wyreżyserował trylogię opartą na utworach starożytnych dramaturgów: Hode Galatan (2003), Po ptakach (2005), Bakkus (2006). Jest autorem muzyki do Tezeusza w labiryncie (2004) i reżyserem Śpiewów Eurypidesa (2007) oraz Gier (w) Pana Cogito (2008). Często także jest aktorem w realizowanych w Chorei spektaklach. W 2007 roku wraz z Pawłem Passinim założył w Srebrnej Górze w Górach Sowich pierwszy w Europie teatr internetowy neTTheatre.

Marta Madejska –  doktorantka Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, pod opieką naukową prof. dr hab. Tomasza Majewskiego przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą badania pamięci byłych robotnic przemysłu włókienniczego w Łodzi; kuratorka interdyscyplinarnego projektu artystycznego Memory Project (Łódź-Nowy Orlean), od 2010 r. członkini Stowarzyszenia Topografie, w którym zajmuje się przede wszystkim projektami zbierania i upowszechniania historii mówionych.

Inga B. Kuźma – pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Łódzkim. Badania prowadzi przede wszystkim w Łodzi. Uprawia antropologię zaangażowaną i interwencyjną. Działa w Łódzkim Partnerstwie Pomocy w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności, jest związana z Kolektywem Kobiety znad Łódki od Łódzkiego Szlaku Kobiet. Autorka m.in.: Współczesna religijność kobiet. Antropologia doświadczenia  (Wrocław 2008), Domy bezdomnych. Badania sytuacji kryzysowych (Łódź 2015); redaktorka Tematów trudnych. Sytuacji badawczych (Łódź 2013).

20.30 – Derby. Białoczerwoni spektakl Teatru Chorea w reżyserii Tomasza Rodowicza / dziedziniec Browaru Mieszczańskiego, ul. Hubska 44

Bezpłatne wejściówki na spektakl do odebrania od 4 lipca w Barze Barbara, ul. Świdnicka 8c, Wrocław.

Spektakl Teatru Chorea to opowieść o dwóch plemionach kibiców zamieszkujących Łódź; o ich duchowych zmaganiach i społecznych frustracjach, o ich tożsamościowym etosie i osobistej dumie, o ich świadomej rywalizacji i mimowolnej wspólnocie. W spektaklu dziennikarska sensacja przerodzi się w romantyczny dramat, a dosłowna relacja okaże się metaforyczną przypowieścią o siłach, które rządzą miastem. Ślady tej niekończącej się wojny widzimy na murach. Milcząco przyjmujemy, że klubowe znaki malują na ścianach jacyś „oni”, obcy i demoniczni kibole. A przecież w powstańczej kotwicy i w gwieździe Dawida zaszyfrowane są obawy i nadzieje wspólnoty, której granice sięgają znacznie dalej w przestrzeni i w czasie. Ten spektakl jest próbą symbolicznego przekroczenia podziałów, przejściem na drugą stronę muru oddzielającego widzów od uczestników. Spektakl powstał rok temu, specjalnie dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur, a łódzcy recenzenci docenili jego niezwykłość nagradzając „Złotą Maską” dla najlepszego przedstawienia powstałego na scenie off.

Spektakl realizowany przez ponad 30-osobowy zespół. Wezmą w nim udział aktorzy Teatru CHOREA, Teatru Pinokio, studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz adepci i chór Chorei.
Reżyseria: Tomasz Rodowicz
Tekst: Artur Grabowski
Asystent reżysera: Marta Rakowska
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Choreografia: Adrian Bartczak, Elina Toneva
Scenografia: Tomasz Rodowicz, Kamila Turkowska
Plakat, foto, wykonanie scenografii: Kamila Turkowska
Kostiumy: Ewelina Malinka
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Produkcja: Anna Raczkowska, Dominika Krzyżanowska (Fabryka Sztuki w
Łodzi)
OBSADA:
Narrator/dziennikarz: Jakub Krawczyk
Konrad/raper: Michał Jóźwik (PWSFTviT w Łodzi)
Ojciec Sebastiana/kibic/raper: Łukasz Bzura (Teatr Pinokio)
Prowodyr/raper: Piotr Osak (Teatr Pinokio)
Nikt: Michał Śliwa (PWSFTviT w Łodzi)
Kibic/ świadek: Cezary Kołacz (PWSFTviT w Łodzi)
Kibic/ świadek: Tomek Marczyński (PWSFTviT w Łodzi)
Policjant/Sędzia: Wojtek Lato (PWSFTviT w Łodzi)
Dziennikarka: Majka Justyna (Teatr CHOREA)
Student: Adam Biedrzycki (Teatr CHOREA)
Fanatyk: Adrian Bartczak (Teatr CHOREA)
Sebastian: Remigiusz Pilarczyk
Babcia: Marta Rakowska
Wnuczka: Joanna Kosiarkiewicz
Dziewczyny kibiców: Aleksandra Przesław (PWSFTviT w Łodzi), Diana Krupa (PWSFTviT w Łodzi), Marta Kaczmarek (Teatr CHOREA), Ewa Wróblewska (Teatr Pinokio w Łodzi)

Żydzi z Nowego Jorku: Jacek Witych, Marcin Kobyliński, Michalina Jędrzejczak, Jacek Czapnik
Zadymiarze: Ewa Otomańska, Marta Kaczmarek, Remigiusz Pilarczyk
Chór kibiców: Elina Toneva, Milena Kranik, Joanna Kłos, Jacek Czapnik, Jacek Witych, Marcin Kobyliński, Anna Przybyt, Ola Szałek, Sandra Gierzek, Michalina Jędrzejrzak, Marta Kaczmarek, Elizabet Arai

 

TEATR CHOREA – to prężna i niepoliczalna grupa artystów, performerów, muzyków, tancerzy, aktorów, praktyków i teoretyków teatru. Od 2007 roku posiada swoje stałe miejsce w dawnych fabrykach Scheiblera przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi, gdzie wraz z fundacją Łódź Art Center stworzyła Fabrykę Sztuki. W Fabryce Sztuki CHOREA koordynuje działalność teatralną, edukacyjną i społeczną.

Teatr powstał w 2004 roku w Lublinie. W początkach działalności twórczej realizował badania nad źródłami tańca i muzyki, eksplorując kulturę Antyku. Pierwsze widowiska opierały się na pracy Orkiestry Antycznej prowadzonej przez Tomasza Rodowicza i Macieja Rychłego oraz Tańców Labiryntu Doroty Porowskiej i Eli Rojek. Pierwszym spektaklem zespołu osadzonym w tej tematyce był Tezeusz w labiryncie, w reżyserii Doroty Porowskiej i Eli Rojek. Wyniki swych początkowych poszukiwań artyści CHOREI zaczęli stykać ze współczesnymi formami teatru i tańca, tworząc nowatorskie i dynamiczne spektakle, w których konfrontują się tradycja i nowoczesność.

Zespół wytworzył własną technikę treningu, polegającą na pracy z ciałem, głosem i rytmem, pracy z partnerem i pracy w grupie. Istotna w metodzie CHOREI jest zespołowość, umiejętność laboratoryjnej, wspólnej pracy, a jednocześnie troska o to, by ciało zbiorowe nie wykluwało się kosztem indywidualności każdego z jego członków. Celem metody jest badanie materii ruchu, dźwięku i słowa, połączonych w integralną całość, poprzez zerwanie ze sposobami ich wzajemnej ilustratywności. Rozbudzenie całego ciała i intensywny trening tworzą obecność sceniczną, która na nowo integruje wszystkie te elementy.

Obecnie zespół koncentruje się na problematyce i kondycji współczesnego człowieka – inspirując się wielkimi reformatorami teatru: Kantorem, Wyspiańskim, Grotowskim, czy wielkimi myślicielami i artystami np. Wittgensteinem, Herbertem – tworząc własną metodę pracy i nowy sposób tworzenia współczesnego teatru. Twórcy CHOREI nie zajmują się już rekonstruowaniem antycznej formuły. Deklarują artystyczne podejście do zagadnienia Antyku i na jego bazie tworzą oryginalną metodę pracy, łączącą formy współczesnego teatru: nowatorskie techniki ruchu i tańca, performance, nowoczesną muzykę oraz współczesny materiał literacki, według idei antycznej trójjedni. Teatr nie zapomina o inspiracjach tradycją: sięga do muzyki Bałkanów, Orientu, literatury i języków starożytnych.

19.00 – Historie podwórkowe Zespołu Łukasza z Bałut – po nitce w gąszcz ulic

Łukasz Cieślak, aka Łukasz z Bałut, to artysta multimedialny, który aktywnie działa w Łodzi i nie tylko na przestrzeni ostatnich 10 lat. Pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Kultury Bałuckiej (2007-2009) i Radia Wolne Bałuty (2008). Autor licznych filmów i piosenek o Bałutach, poprzez swoje działania rozpoznawalny nie tylko na terenie Łodzi. Zajmuje się także performensem, instalacją artystyczną, fotografią i muzyką. Artysta, z jednej strony partycypuje w życiu miasta, z drugiej – jest bacznym obserwatorem łódzkiej codzienności, a także swoich osobistych relacji z przestrzenią. Łukasz z Bałut koncertował przy okazji pikniku Bałuty Welcome To, zorganizowanego w ramach starań Łodzi o tytuł ESK w roku 2010. Zaprezentowany tam wraz z zespołem Psychocukier utwór Kareta Złota stał się nieoficjalnym hymnem tych działań. Filmy Łukasza z Bałut prezentowane były m.in. w TVP Kultura, MS w Łodzi i Galerii Rondo. Teatr Realistyczny w Lublinie zaprezentował ostatnio jedno z dzieł artysty.

16.30 – Geniusz Łodzi – pokaz filmów Józefa Robakowskiego, Lecha Czołnowskiego i Magdaleny Olczyk w sali artystów

Geniusz Łodzi jest w założeniu miejscem spotkań i prezentacji historycznego i aktualnego dorobku niezależnego środowiska twórców naszego miasta. Kontekst prezentacji Łodzi w ramach Koalicji Miast 2016, pozwala na pokazanie chociaż części najciekawszych zjawisk kulturowych, artystycznych i społecznych, powstałych w Łodzi od 1981 roku. Zamierzony kontekst historyczny pokazu w formie archiwalnych dokumentacji, wydawnictw i filmów, pozwala na twórczą konfrontację nie tylko wybranych, miejskich środowisk, ale też ujawnienie unikalnych działań artystów i animatorów z Łodzi odbiorcom wydarzenia w Browarze Mieszczańskim. Surowa, fabryczna przestrzeń Browaru – tak „łódzka” w charakterze, idealnie sprzyja stworzeniu na czas tych kilku dni żywego miejsca wymiany myśli, idei, pomysłów i promocji łódzkich inicjatyw. Być może zaowocuje to stworzeniem w przyszłości wspólnych projektów artystycznych, kulturalnych w Łodzi i Wrocławiu. Ten niewielki obszar Browaru skupi na swoim terenie również dokumenty działań łodzian, realizujących swoje projekty pokazujące genius loci Łodzi. To w końcu będzie rodzaj „łódzkiego” miejsca, gdzie od kuchni (bo i w założeniu będzie można tam coś wspólnie ugotować i zjeść) czuć będzie ducha Łodzi, siłę lokalnej tradycji ruchu neoawangardy i ludzi z tym związanych. Będzie o Łodzi i historycznie, i aktualnie.

Koordynator i koncepcja: Adam Klimczak

ADAM KLIMCZAK – artysta, kurator, jeden z najważniejszych twórców kultury artystycznej Łodzi. Współorganizator „Konstrukcji w Procesie” oraz Muzeum Artystów. Od 30 lat prowadzi Galerię Wschodnią – miejsce pozainstytucjonalne, którego zamysł opiera się na idei wspólnoty artystów.

Ur. w 1957 roku. W latach 1975 – 80 studiował w PWSSP (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Autor instalacji, fotografii, performance, interwencji artystycznych, prac w przestrzeni publicznej oraz realizacji site-specific. Wiele z jego realizacji ma charakter efemeryczny, dzieją się tu i teraz i jedyne, co po nich zostaje, to dokumentacja.

GALERIA WSCHODNIA – nazwa Wschodnia dla Galerii pochodzi od nazwy łódzkiej ulicy, przy której znajduje się Galeria. Historia tego miejsca sięga 1981 roku. Na pomieszczenia Galerii składają się dwa duże amfiladowo połączone ze sobą pokoje – miejsca ekspozycji, kuchnia oraz pokój gościnny, w którym często zamieszkują przygotowujący swe prace artyści. W samej Łodzi Wschodnia stanowi szczególną kontynuację historii ciągu miejsc (począwszy od lat międzywojennych), określających drogę łódzkiej i polskiej awangardy i przyczyniających się do utrwalenia mitu tego miasta jako centrum eksperymentalnego i progresywnego ruchu artystycznego.

Galeria od samego początku prowadzona jest przez Jerzego Grzegorskiego i Adama Klimczaka. Utrzymywana z prywatnych środków prowadzących, przyjaciół i związanych z nią artystów. Skupia się na niekomercyjnych, eksperymentalnych i alternatywnych realizacjach tworzonych i pokazywanych w Galerii lub też w innych niekonwencjonalnych miejscach jak ulice, sklepy, fabryki albo miejsca publiczne. Zaangażowana jest w projekty tworzone wspólnie z indywidualnymi artystami, galeriami i grupami artystycznymi w Polsce i zagranicą. Galeria Wschodnia jest miejscem skupiającym wymianę pomysłów, doświadczeń, projektów i informacji o sztuce progresywnej gdziekolwiek, nie tylko w Łodzi czy Europie Wschodniej.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury 

Termin realizacji: 14-15.07 / g. 16-18

Czy kształty, faktura i barwy architektury miasta mogą kojarzyć się z dźwiękami, ich wysokością, rytmiką, natężeniem czy brzmieniem? Czy architektura może być partyturą?
Wyodrębnimy w architekturze fragmenty i obrysujemy tak, żeby tworzyły spójną całość. Będą to nasze architektoniczne partytury muzyczne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką gry na prostych instrumentach typu kazu. Nauczą się na nich grać i naśladować dźwięki otoczenia, życia codziennego, kojarzone z miejscem, w którym przebywają. Poznają podstawowe elementy kompozycji muzycznej i rodzaje partytur.

13.00-18.30 – Kino Łódzkiej Szkoły Filmowej – dzień 2

Podczas codziennych maratonów filmowych Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi zaprezentuje najważniejsze łódzkie produkcje ostatnich lat: dokumenty, animacje, fabuły. Oprócz dzieł pełnometrażowych, obejrzymy nagradzane etiudy m.in. docenione na Festiwalu Filmowym w Cannes 2004 Fajnie, że jesteś Jana Komasy, czy nominowaną do Oscara Męską sprawę Sławomira Fabickiego. Nie zabraknie czasu na dyskusje o współczesnym polskim kinie i emocjonujące spotkania z twórcami.

Pokazy etiud (od g. 13:00, 15:00) i filmów pełnometrażowych powstałych po 2005 roku w Łodzi o 17:00.

Dzień II:

Tytuł Reżyseria rodzaj czas rok produkcji
Kac Maciej Buchwald fabularny 16,5 2015
Casting Kacper Zamarło animowany 14 2011
Żar Bartosz Kruhlik fabularny 23 2013
Co raz zostało zapisane Martin Rath dokumentalny 12 211
Summertime Cyprian Piwowarski animowany 9 2009
Melodramat Filip Marczewski fabularny 19 2005
Gigant Tomasz Jeziorski fabularny 33 2015
Lecieć nie lecieć Aniela Gabryel dokumentalny 18 2013
Film, że mucha nie siada Michał Poniedzielski animowany 2 2004
Matka Ziemia Piotr Złotorowicz fabularny 30 2014
Stefan i żuczek Piotr Loc Hoang Ngoc animowany 13 2012
Kosmos                                          Marcin Kamiński                            fabularny-pełnometrażowy 73 2013

10:00-12:00 – Świetlice Artystyczne – Pocztówka z miasta Łódź – warsztat animacji i komiksu Krzysztofa Ostrowskiego

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Krzysztof Ostrowski: Pocztówka z miasta Łódź 

Termin realizacji: 14 – 15.07 / g. 10-12

Pocztówka z miasta Łódź to projekt z pogranicza komiksu i animacji. Uczestnicy będą mieli za zadanie ożywić wybrane łódzkie murale, co w przyczyni się do powstania unikalnej ruchomej pocztówki. Dzieci na przygotowanych wcześniej materiałach będą wykonywać rysunki, które zostaną sfotografowane poklatkowo w celu stworzenia finałowej animacji. Aktywne uczestnictwo pozwoli dzieciom na pozyskanie podstawowych wiadomości z zakresu komiksu i animacji, kreowania historii i konstrukcji sceny.

10.00-17.00 – Serwis Fabryczny – rewitalizacja miast i partycypacja społeczna / swoje doświadczenia i problemy przedstawią podczas warsztatów specjaliści z Fabryki Sztuki / moderatorka: Hanna Gill-Piątek

Na warsztaty Serwis Fabryczny zapisy mailowe do 11.07: art_in@fabrykasztuki.org (temat: WARSZTATY WRO-LDZ).

Nie ma chyba banału, którego nie powiedziano by przez ostatnie dwa lata na temat rewitalizacji. Tymczasem głęboka naprawa miasta, które przeżywa głęboki kryzys, to nie tylko dokumenty, fundusze i wstęgi, ale konkretna praca ludzi nad zupełnie konkretnymi problemami. Warsztaty, które odbędą się we Wrocławiu, skupiają się właśnie na takim ujęciu rewitalizacji, stawiając na wymianę doświadczeń i osobistą perspektywę osób zaangażowanych w proces.

Cztery osoby przedstawią swoje doświadczenia i problemy związane z rozpoczynającą się w Łodzi rewitalizacją. Będą to krótkie prezentacje czterech zagadnień z różnych obszarów tematycznych związanych silnie z tym procesem:

zmiana przez kulturę (Marcin Polak/Marta Pszonak)

interwencja w przestrzeń (Marta Karbowiak/Bartek Zimny)

problemy mieszkańców (Inga Kuźma/Paweł Ciołkowski)

dziedzictwo i wizerunek (Jarek Ogrodowski/Ewa Boryczka)

Wrocław jest miastem, w którym rewitalizacja rozpoczęła się o wiele wcześniej niż w Łodzi. Bogate doświadczenia miasta są źródłem sukcesów, ale też jak w każdym pionierskim działaniu – porażek. Do warsztatu zaproszeni zostaną lokalni aktywiści, urzędnicy, mieszkańcy obszarów rewitalizowanych, studenci i inni interesariusze. W drugiej części warsztatów będą oni podzieleni na 4 grupy, zgodnie z tematami prezentacji. Zamierzeniem wspólnej pracy jest częściowe odwrócenie ról – to gospodarze będący jednocześnie publicznością będą starali się rozwiązać dany problem lub podzielić się wypracowanym wcześniej rozwiązaniem.

Hanna Gill-Piątek – działaczka społeczna i polityczna, publicystka. Ekspertka w zakresie rewitalizacji m.in. z ramienia Instytutu Rozwoju Miast. Dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W latach 2014-2016 pracowała w Urzędzie Miasta Łodzi, prowadząc na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju projekt pilotażowy przygotowujący Łódź do procesu rewitalizacji, którego efektem jest pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o tej tematyce. Od 2011 do 2014 koordynatorka Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi. Od 2005 działa w ruchach miejskich, członkini Kongresu Ruchów Miejskich. Była stałą felietonistką „Przekroju”, „Dziennika Opinii KP”, „Dziennika Łódzkiego” i „Dużego Formatu Gazety Wyborczej”. Wraz z Henryką Krzywonos współautorka książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci” (2010). Z wykształcenia graficzka. Absolwentka Szkoły Liderów 2010.

10:00-24:00 – łódzkie wystawy w Browarze Mieszczańskim

Kapsuła Czasu. Chodnik wysadzany opowieściami / płyty chodnikowe stworzone przez duet robosexi z drobiazgów ofiarowanych przez mieszkańców i miłośników Łodzi

Artyści uwiecznią subiektywne narracje o mieście, scalą obrazy zapisane w oknach i murach przedwojennych kamienic, zabezpieczą cenne artefakty, przechowujące wspólne i osobiste historie.  Zatopione w żywicy staną się niepowtarzalnym i trwałym śladem wizyty Łodzi we Wrocławiu.

Łódź z widokiem na morze – wernisaż wystawy fotografii / kuratorka: Anna Kazimierczak / Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi

Wystawę współtworzą artyści m.in.: Justyna Bugajczyk, Dawid Furkot, Karolina Jabcoń, Weronika Jędrzejczak, Piotr Kotlicki, Robert Mainka, Alex Raczyński.

Oj! Przez dzielnice Łodzi gnam! / filmowy spacer po Łodzi z Łukaszem z Bałut / pokaz pięciu filmów

Projekt inspirowany filmem Oj! Nie mogę się zatrzymać! z 1976 r., autorstwa urodzonego w Łodzi, reżysera i operatora – Zbigniewa Rybczyńskiego. Łukasz z Bałut postanowił zrealizować współczesny portret o Łodzi, który ukaże zmiany, jakie zaszły tu przez lata na przykładzie pięciu, największych dzielnic: Śródmieścia, Widzewa, Górnej, Polesia i Bałut.

Geniusz Łodzi / otwarcie sali artystów

Geniusz Łodzi to żywe miejsce spotkań i prezentacji dorobku niezależnego środowiska twórców związanych z łódzką awangardą (m.in. Galerią Wschodnią, Muzeum Artystów, „Konstrukcją w Procesie”). Pokaz najciekawszych zjawisk kulturowych, artystycznych i społecznych, powstałych  w Łodzi po 1981 roku to okazja, by doświadczyć ducha miasta, poznać siłę lokalnej tradycji ruchu neoawangardy i ludzi przyczyniających się do utrwalenia mitu Łodzi jako centrum eksperymentalnego i progresywnego ruchu artystycznego.

Aleja Włókniarek / wernisaż wystawy audiowizualnej

Zdjęcia i historie mówione łódzkich robotnic gromadzone w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl opracowane przez Martę Madejską.

Muzyka tkana – powidoki / interaktywna instalacja audiowizualna Marcina Stańczyka

Z opowieści dziadka, mistrza tkackiego, o huku panującym w hali maszyn oraz inspirującej wizyty w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, powstał niezwykły, muzyczny projekt cenionego na arenie międzynarodowej kompozytora Marcina Stańczyka. Współtwórcą instalacji jest Maciej Walczak. Muzyka tkana to rytmiczny, pulsujący „śpiew maszyn” osadzony w miejskiej liryce. Apoteoza ciężkiej pracy i czasu, kiedy Łódź była Wielką Fabryką. Zwiedzający usłyszą dźwięki dawnego miasta, które nigdy nie zasypiało. W koncepcji artysty najważniejszy pozostaje jednak człowiek, który nadaje tempo pracy tej wyjątkowej, muzycznej machinie.

Expo 2022

Expo 2022w Browarze Mieszczańskim będzie można zobaczyć wystawę promującą starania Łodzi o organizację EXPO 2022, związanego z rewitalizacją obszarów miejskich.

TKALNIA RELAKSU / Dziedziniec Browaru Mieszczańskiego

Tkalnia Relaksudziedziniec Browaru Mieszczańskiego będzie miejscem, w którym można poczuć czym jest slow life po łódzku; odpocząć na leżakach, oddać się twórczej ekspresji w namiocie animacyjnym, skosztować potraw z najpopularniejszych łódzkich food trucków (Gastromachina, Coffee runner, Street Menu), przeczytać publikacje łódzkich wydawnictw, poczuć industrialny klimat Łodzi. Pomoże w tym aranżacja przestrzeni Browaru, która zostanie wspólnie utkana przez łodzian i wrocławian według pomysłu Jakuba „Hakobo” Stępnia – artysty działającego na pograniczu sztuki i designu, mody i grafiki użytkowej, zainspirowanego historią Łodzi i kulturą ulicy. Po zmroku na ścianach Browaru Mieszczańskiego ożyją najpopularniejsze łódzkie murale.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury 

Termin realizacji: 14-16.07 / g. 16-18, 17.07, g. 10-12 

Czy kształty, faktura i barwy architektury miasta mogą kojarzyć się z dźwiękami, ich wysokością, rytmiką, natężeniem czy brzmieniem? Czy architektura może być partyturą?
Wyodrębnimy w architekturze fragmenty i obrysujemy tak, żeby tworzyły spójną całość. Będą to nasze architektoniczne partytury muzyczne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką gry na prostych instrumentach typu kazu. Nauczą się na nich grać i naśladować dźwięki otoczenia, życia codziennego, kojarzone z miejscem, w którym przebywają. Poznają podstawowe elementy kompozycji muzycznej i rodzaje partytur.

19:00 – Piosenki Łukasza z Bałut – koncert Łukasza Cieślaka / Browar Mieszczański, ul. Hubska 44

Łukasz z Bałut wprowadzi nas po nitce w gąszcz ulic, dzięki melodiom utkanym z historii podwórkowych.


16.07 / sb 

22.00 – Koncert zespołu Elektryczny Węgorz / rymowana opowieść o muzycznym szaleństwie / elektro | alternatywa

Propagator muzycznego szaleństwa. Tworzy piosenki oparte na rymowanych historyjkach, opowiadanych w rytm elektronicznej muzyki. Autor tekstów piosenek, producent muzyki oraz wokalista, sam realizuje swoje nagrania w Plastik Studio.

20.00 – L.Story – koncert zespołu L.Stadt oraz Chóru Łodzian z wideokomiksem / reż. Konrad Dworakowski / wideokomiks na podstawie rysunków Krzysztofa Ostrowskiego

Punktem kulminacyjnym łódzkiej prezentacji w ramach Koalicji Miast dla Kultury będzie przygotowany specjalnie na tę okazję interdyscyplinarny projekt L.Story. Sobotni pokaz zwieńczy kilkumiesięczną współpracę mieszkańców Łodzi i łódzkich artystów nad osobistą opowieścią o swoim mieście. L.Story to kompozycje topowego polskiego rockowego zespołu L.Stadt do tekstów autorstwa Konrada Dworakowskiego. Wokalowi Łukasza Lacha podczas koncertu towarzyszyć będzie Chór Łodzian, który pracował pod kierunkiem Tomasza Krzyżanowskiego z Teatru Chorea. Uzupełnieniem koncertu jest wideokomiks w reżyserii Konrada Dworakowskiego – instalacja wideo z udziałem łódzkich aktorów wywodząca się z rysunków Krzysztofa Ostrowskiego. Zarówno teksty piosenek, jak i kadry komiksu powstały w oparciu o wypowiedziane, narysowane, usłyszane podczas warsztatów ze story tellingu marzenia i wyobrażenia łodzian o swoim mieście.

Koncert L.STADT w ramach projektu L.Story

L.STADT – polska grupa muzyczna wykonująca rock z elementami rocka, country, psychodelii założona w Łodzi, w 2003 roku. Nazwa zespołu nawiązuje do okupacyjnej nazwy miasta –  Litzmannstadt. Zespół zadebiutował występem na Camerimage 2003.

Autor ilustracji do wideokomiksu – Krzysztof Ostrowski – urodzony w 1976. Grafik, rysownik komiksów, projektant, twórca teledysków i animacji. Dyplom w pracowni projektowania ubioru na łódzkiej ASP. Jako grafik i rysownik komiksów na stałe współpracował z magazynami Playboy, Film. Publikował też w Machinie, Hero, Premierach, Elle, City Magazine, Gazecie Wyborczej, Dzienniku, Newsweeku, Przekroju, Polityce, A4 oraz wielu magazynach komiksowych, w tym we francuskim La Boite de Aluminium.

Wydał 4 autorskie albumy: Nadzwyczajni do scenariusza Dennisa Wojdy oraz trzy tomy z humorystycznymi komiksami gazetowymi z autorskiej serii Pastelina; Jest autorem okładek płyt dla zespołów Cool Kids of Death, Myslovitz, Pustki, Marcina Rozynka, Budynia, Lao Che oraz duetu Lipnicka/Porter; Tworzykł animacje dla TV Kultura, Centrum Nauki Kopernik, MTV, stacji muzycznej Viva, teledyski dla zespołów Cool Kids of Death, Pustki, Muchy, T.Love, Pogodno, 19 Wiosen, Tomka Makowieckiego, Marcina Rozynka, Miss Polski i dla Smolika.

Reżyser wideo komiksu – Konrad Dworakowski – reżyser i aktor, absolwent białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2003-2005 był kierownikiem artystycznym Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Reżyserował w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce oraz za granicą. Najważniejsze produkcje: Mikrokosmos oraz Hydrokosmos Teatru Pantomimy we  Wrocławiu, Balladyny i romanse, Bruno Schulz historia występnej wyobraźni Teatru Pinokio oraz Dumanowski side A Teatr Stary w Krakowie. Reżyser spektaklu Pippi Pończoszanka pokazywanego w ramach programu „Lato w teatrze” w namiocie cyrkowym. Konrad Dworakowski jest autorem scenariuszy i tekstów piosenek; pisze zarówno dla dzieci (m.in. Piosenki do grania na nosie), jak i dla dorosłych. Prowadzi także autorskie warsztaty z teatru formy. Od 2009 roku jest dyrektorem Teatru Pinokio w Łodzi.

18.00 – Geniusz Łodzi – Spotkanie z Marią Waśko – założycielką Międzynarodowego Muzeum Artystów

Geniusz Łodzi jest w założeniu miejscem spotkań i prezentacji historycznego i aktualnego dorobku niezależnego środowiska twórców naszego miasta. Kontekst prezentacji Łodzi w ramach Koalicji Miast 2016, pozwala na pokazanie chociaż części najciekawszych zjawisk kulturowych, artystycznych i społecznych, powstałych w Łodzi od 1981 roku. Zamierzony kontekst historyczny pokazu w formie archiwalnych dokumentacji, wydawnictw i filmów, pozwala na twórczą konfrontację nie tylko wybranych, miejskich środowisk, ale też ujawnienie unikalnych działań artystów i animatorów z Łodzi odbiorcom wydarzenia w Browarze Mieszczańskim. Surowa, fabryczna przestrzeń Browaru – tak „łódzka” w charakterze, idealnie sprzyja stworzeniu na czas tych kilku dni żywego miejsca wymiany myśli, idei, pomysłów i promocji łódzkich inicjatyw. Być może zaowocuje to stworzeniem w przyszłości wspólnych projektów artystycznych, kulturalnych w Łodzi i Wrocławiu. Ten niewielki obszar Browaru skupi na swoim terenie również dokumenty działań łodzian, realizujących swoje projekty pokazujące genius loci Łodzi. To w końcu będzie rodzaj „łódzkiego” miejsca, gdzie od kuchni (bo i w założeniu będzie można tam coś wspólnie ugotować i zjeść) czuć będzie ducha Łodzi, siłę lokalnej tradycji ruchu neoawangardy i ludzi z tym związanych. Będzie o Łodzi i historycznie, i aktualnie.

Koordynator i koncepcja: Adam Klimczak

ADAM KLIMCZAK – artysta, kurator, jeden z najważniejszych twórców kultury artystycznej Łodzi. Współorganizator „Konstrukcji w Procesie” oraz Muzeum Artystów. Od 30 lat prowadzi Galerię Wschodnią – miejsce pozainstytucjonalne, którego zamysł opiera się na idei wspólnoty artystów.

Ur. w 1957 roku. W latach 1975 – 80 studiował w PWSSP (obecnie Akademii Sztuk Pięknych) w Łodzi, gdzie uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Autor instalacji, fotografii, performance, interwencji artystycznych, prac w przestrzeni publicznej oraz realizacji site-specific. Wiele z jego realizacji ma charakter efemeryczny, dzieją się tu i teraz i jedyne, co po nich zostaje, to dokumentacja.

GALERIA WSCHODNIA – nazwa Wschodnia dla Galerii pochodzi od nazwy łódzkiej ulicy, przy której znajduje się Galeria. Historia tego miejsca sięga 1981 roku. Na pomieszczenia Galerii składają się dwa duże amfiladowo połączone ze sobą pokoje – miejsca ekspozycji, kuchnia oraz pokój gościnny, w którym często zamieszkują przygotowujący swe prace artyści. W samej Łodzi Wschodnia stanowi szczególną kontynuację historii ciągu miejsc (począwszy od lat międzywojennych), określających drogę łódzkiej i polskiej awangardy i przyczyniających się do utrwalenia mitu tego miasta jako centrum eksperymentalnego i progresywnego ruchu artystycznego.

Galeria od samego początku prowadzona jest przez Jerzego Grzegorskiego i Adama Klimczaka. Utrzymywana z prywatnych środków prowadzących, przyjaciół i związanych z nią artystów. Skupia się na niekomercyjnych, eksperymentalnych i alternatywnych realizacjach tworzonych i pokazywanych w Galerii lub też w innych niekonwencjonalnych miejscach jak ulice, sklepy, fabryki albo miejsca publiczne. Zaangażowana jest w projekty tworzone wspólnie z indywidualnymi artystami, galeriami i grupami artystycznymi w Polsce i zagranicą. Galeria Wschodnia jest miejscem skupiającym wymianę pomysłów, doświadczeń, projektów i informacji o sztuce progresywnej gdziekolwiek, nie tylko w Łodzi czy Europie Wschodniej.

17.00 – Piosenki do grania na nosie / Wóz Metafizyczny (mobilna scena Teatru Pinokio w Łodzi) na rogu wrocławskiego Rynku, ulicy Oławskiej i Świdnickiej / mini-koncert punkowych i rockowych piosenek dla całej rodziny z repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi / kompozycje Piotra Klimka do tekstów Konrada Dworakowskiego

Czas trwania: 30 minut

Premiera: 29 stycznia 2010

Teksty: Konrad Dworakowski

Muzyka: Piotr Klimek

Przez nos śpiewają: Hanna Matusiak, Ewa Wróblewska, Małgorzata Krawczenko, Łukasz Bzura, Olek Różanek

Na nosie grają: Konrad Dworakowski, Piotr Klimek, Łukasz Batko, Paweł Jabłoński, Piotr Osak, Tomasz Nawrocki

Spektakl złożony z rockowych piosenek na żywo powstał z myślą urozmaicenia dzieciom wizyty w teatrze. Charyzmatyczni wokaliści (aktorzy Teatru Pinokio) przebrani za bohaterów z różnych spektakli razem z zespołem tworzą na scenie obraz bajkowy. Piosenki pochodzące z takich spektakli jak: Pinokio, Pippi Pończoszanka, Czarnoksiężnik Oz czy Ach, jak cudowna jest Panama, zabierają nas w świat dziecięcych myśli, marzeń i sekretów. Entuzjazm i gorące przyjęcie, jakim cieszy się koncert spowodowały wydanie płyty z piosenkami.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Warsztaty dźwiękowe z Rurą Bożenką / prowadzenie: Kuba Krzewiński

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Kuba Krzewiński: Warsztaty dźwiękowe z Rurą Bożenką / Browar Mieszczański 

Termin realizacji: 16.07 / 16.00-18.00; 17.07 / 10.00-12.00 

Wspólne muzykowanie i nawiązywanie dialogu poprzez sztukę. Inspiracją dla warsztatów jest Bożenka, łódzka artystka, muza, instrument, 25-metrowa rura hydrauliczna.

13.00-18.30 – Kino Łódzkiej Szkoły Filmowej – dzień 3

Podczas codziennych maratonów filmowych Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi zaprezentuje najważniejsze łódzkie produkcje ostatnich lat: dokumenty, animacje, fabuły. Oprócz dzieł pełnometrażowych, obejrzymy nagradzane etiudy m.in. docenione na Festiwalu Filmowym w Cannes 2004 Fajnie, że jesteś Jana Komasy, czy nominowaną do Oscara Męską sprawę Sławomira Fabickiego. Nie zabraknie czasu na dyskusje o współczesnym polskim kinie i emocjonujące spotkania z twórcami.

Pokazy etiud (od g. 13:00, 15:00) i filmów pełnometrażowych powstałych po 2005 roku w Łodzi o 17:00.

Dzień III:

Tytuł Reżyseria rodzaj czas rok produkcji

Lokatorki

Klara Kochańska

fabularny

30

2015

Narodziny narodu

Kamil Polak

animowany

5

2001

Taki pejzaż

Jagoda Szelc

fabularny

24

2013

Drżące trąby

Natalia Brożyńska

animowany

3,5

2010

Rogalik

Paweł Ziemilski

dokumentalny

18

2012

Ab ovo

Anita Kwiatkowska-Naqvi

animowany

5

2012

Bez śniegu

Magnus von Horn

fabularny

35

2011

Dokument

Marcin Podolec

animowany

7

2015

Arena

Martin Rath

fabularny

23

2013

Kigo

Izumi Yoshida

animowany

8

2013

Szczeniak

Karol Starnawski

fabularny

21

2015

Jaskółka Bartosz Warwas fabularny – pełnometrażowy 73 2013

12.00-18.00 – MADE IN LDZ – dzień targowy / showroomy m.in. rezydentów łódzkiego Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki

Bagabaga * WEE * Khategat * Gra-fika * 550 stopni studio * Aleksandra Richert * maya.mi * Łódzka Rajtuza * nieMAPA

11.00 – Młodzi gniewni. O ścieżkach kariery absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi / panel dyskusyjny

Świat filmowy jest niezwykle ekscytujący. Wielu młodych ludzi wiąże z nim nadzieję na wymarzoną karierę. Przystankiem początkowym w długiej podróży jest Szkoła Filmowa. Otrzymanie biletu na tę podróż oznacza jedyną w swoim rodzaju „jazdę bez trzymanki”, która przygotować ma studenta do stawienia czoła wszystkim wyzwaniom. Podczas panelu dyskusyjnego przedstawione zostaną ścieżki kariery absolwentów, którzy mają już za sobą przystanek końcowy przygody w Szkole Filmowej w Łodzi, a dziś sami wytyczają drogę w profesjonalnej działalności twórczej. Filmowcy opowiedzą o swoich największych przeżyciach z czasów studenckich, punktach zwrotnych w karierze, chwilach euforii i zwątpienia, o swoich mentorach i doradcach, a także konfrontacji z rzeczywistością branży filmowej. Jak zmienia się definicja sukcesu w zależności od perspektywy studenta i profesjonalisty? Co oferuje Szkoła Filmowa w Łodzi, czego nie sposób doświadczyć nigdzie indziej?

11:00-13:00 Świetlice Artystyczne – Opowiem Ci o moim mieście – warsztat artystyczny Marcina Polaka

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Marcin Polak: Opowiem Ci o moim mieście

Termin realizacji: 16-17.07 / g. 11-13

Podczas łódzkiej prezentacji przeprowadzone zostaną warsztaty Opowiem Ci o moim mieście, w trakcie których na żywo stworzony zostanie najdłuższy obraz Wrocławia. Zaproszone dzieci przygotują rysunki i kolaże tworzące opowieść o mieście. To krok do świadomego myślenia o miejscu – mieście zamieszkania. Działanie to zaowocuje wzrostem świadomości dotyczącej najbliższego otoczenia oraz pozyskaniem i rozwinięciem umiejętności wypowiedzenia się za pomocą różnych środków wyrazu.

10:00-24:00 – łódzkie wystawy w Browarze Mieszczańskim

Kapsuła Czasu. Chodnik wysadzany opowieściami / płyty chodnikowe stworzone przez duet robosexi z drobiazgów ofiarowanych przez mieszkańców i miłośników Łodzi

Artyści uwiecznią subiektywne narracje o mieście, scalą obrazy zapisane w oknach i murach przedwojennych kamienic, zabezpieczą cenne artefakty, przechowujące wspólne i osobiste historie.  Zatopione w żywicy staną się niepowtarzalnym i trwałym śladem wizyty Łodzi we Wrocławiu.

Łódź z widokiem na morze – wernisaż wystawy fotografii / kuratorka: Anna Kazimierczak / Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi

Wystawę współtworzą artyści m.in.: Justyna Bugajczyk, Dawid Furkot, Karolina Jabcoń, Weronika Jędrzejczak, Piotr Kotlicki, Robert Mainka, Alex Raczyński.

Oj! Przez dzielnice Łodzi gnam! / filmowy spacer po Łodzi z Łukaszem z Bałut / pokaz pięciu filmów

Projekt inspirowany filmem Oj! Nie mogę się zatrzymać! z 1976 r., autorstwa urodzonego w Łodzi, reżysera i operatora – Zbigniewa Rybczyńskiego. Łukasz z Bałut postanowił zrealizować współczesny portret o Łodzi, który ukaże zmiany, jakie zaszły tu przez lata na przykładzie pięciu, największych dzielnic: Śródmieścia, Widzewa, Górnej, Polesia i Bałut.

Geniusz Łodzi / otwarcie sali artystów

Geniusz Łodzi to żywe miejsce spotkań i prezentacji dorobku niezależnego środowiska twórców związanych z łódzką awangardą (m.in. Galerią Wschodnią, Muzeum Artystów, „Konstrukcją w Procesie”). Pokaz najciekawszych zjawisk kulturowych, artystycznych i społecznych, powstałych  w Łodzi po 1981 roku to okazja, by doświadczyć ducha miasta, poznać siłę lokalnej tradycji ruchu neoawangardy i ludzi przyczyniających się do utrwalenia mitu Łodzi jako centrum eksperymentalnego i progresywnego ruchu artystycznego.

Aleja Włókniarek / wernisaż wystawy audiowizualnej

Zdjęcia i historie mówione łódzkich robotnic gromadzone w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl opracowane przez Martę Madejską.

Muzyka tkana – powidoki / interaktywna instalacja audiowizualna Marcina Stańczyka

Z opowieści dziadka, mistrza tkackiego, o huku panującym w hali maszyn oraz inspirującej wizyty w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, powstał niezwykły, muzyczny projekt cenionego na arenie międzynarodowej kompozytora Marcina Stańczyka. Współtwórcą instalacji jest Maciej Walczak. Muzyka tkana to rytmiczny, pulsujący „śpiew maszyn” osadzony w miejskiej liryce. Apoteoza ciężkiej pracy i czasu, kiedy Łódź była Wielką Fabryką. Zwiedzający usłyszą dźwięki dawnego miasta, które nigdy nie zasypiało. W koncepcji artysty najważniejszy pozostaje jednak człowiek, który nadaje tempo pracy tej wyjątkowej, muzycznej machinie.

Expo 2022

Expo 2022w Browarze Mieszczańskim będzie można zobaczyć wystawę promującą starania Łodzi o organizację EXPO 2022, związanego z rewitalizacją obszarów miejskich.

TKALNIA RELAKSU / Dziedziniec Browaru Mieszczańskiego

Tkalnia Relaksudziedziniec Browaru Mieszczańskiego będzie miejscem, w którym można poczuć czym jest slow life po łódzku; odpocząć na leżakach, oddać się twórczej ekspresji w namiocie animacyjnym, skosztować potraw z najpopularniejszych łódzkich food trucków (Gastromachina, Coffee runner, Street Menu), przeczytać publikacje łódzkich wydawnictw, poczuć industrialny klimat Łodzi. Pomoże w tym aranżacja przestrzeni Browaru, która zostanie wspólnie utkana przez łodzian i wrocławian według pomysłu Jakuba „Hakobo” Stępnia – artysty działającego na pograniczu sztuki i designu, mody i grafiki użytkowej, zainspirowanego historią Łodzi i kulturą ulicy. Po zmroku na ścianach Browaru Mieszczańskiego ożyją najpopularniejsze łódzkie murale.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury 

Termin realizacji: 14-16.07 / g. 16-18, 17.07, g. 10-12 

Czy kształty, faktura i barwy architektury miasta mogą kojarzyć się z dźwiękami, ich wysokością, rytmiką, natężeniem czy brzmieniem? Czy architektura może być partyturą?
Wyodrębnimy w architekturze fragmenty i obrysujemy tak, żeby tworzyły spójną całość. Będą to nasze architektoniczne partytury muzyczne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką gry na prostych instrumentach typu kazu. Nauczą się na nich grać i naśladować dźwięki otoczenia, życia codziennego, kojarzone z miejscem, w którym przebywają. Poznają podstawowe elementy kompozycji muzycznej i rodzaje partytur.

22.00 – Koncert zespołu Elektryczny Węgorz / rymowana opowieść o muzycznym szaleństwie / elektro | alternatywa

Propagator muzycznego szaleństwa. Tworzy piosenki oparte na rymowanych historyjkach, opowiadanych w rytm elektronicznej muzyki. Autor tekstów piosenek, producent muzyki oraz wokalista, sam realizuje swoje nagrania w Plastik Studio.


17.07 / nd 

15.00 – Piosenki do grania na nosie / koncert punkowych i rockowych piosenek dla całej rodziny z repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi / kompozycje Piotra Klimka do tekstów Konrada Dworakowskiego / Wóz Metafizyczny na dziedzińcu Browaru Mieszczańskiego

Czas trwania: 60 minut

Premiera: 29 stycznia 2010

Teksty: Konrad Dworakowski

Muzyka: Piotr Klimek

Przez nos śpiewają: Hanna Matusiak, Ewa Wróblewska, Małgorzata Krawczenko, Łukasz Bzura, Olek Różanek

Na nosie grają: Konrad Dworakowski, Piotr Klimek, Łukasz Batko, Paweł Jabłoński, Piotr Osak

Spektakl złożony z rockowych piosenek na żywo powstał z myślą urozmaicenia dzieciom wizyty w teatrze. Charyzmatyczni wokaliści (aktorzy Teatru Pinokio) przebrani za bohaterów z różnych spektakli razem z zespołem tworzą na scenie obraz bajkowy. Piosenki pochodzące z takich spektakli jak: Pinokio, Pippi Pończoszanka, Czarnoksiężnik Oz czy Ach, jak cudowna jest Panama, zabierają nas w świat dziecięcych myśli, marzeń i sekretów. Entuzjazm i gorące przyjęcie, jakim cieszy się koncert spowodowały wydanie płyty z piosenkami.

10.00-16.00 – Family Day z Teatrem Pinokio w Łodzi / warsztaty, animacje, happening dla aktywnych, świadomych rodziców i ich dzieciaków / Dziedziniec Browaru Mieszczański, ul. Hubska 44

Animatorzy wykorzystując przestrzeń wrocławskiego Browaru Mieszczańskiego zaprezentują działania animacyjne, gry i zabawy, w których każdy może zostać podróżnikiem. Wspólnie odwiedzą dwa miasta, ukazując łódzką atmosferę połączoną z wrocławskim klimatem przestrzeni miejskiej. Uczestnicy wyprawy zetkną się z takimi aktywnościami twórczymi jak: warsztaty origami, animacja „oddychającego papieru” oraz tworzenie miejskiej gry, instalacji – mapy dwóch miast.

 

11:00-13:00 Świetlice Artystyczne – Opowiem Ci o moim mieście – warsztat artystyczny Marcina Polaka

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Marcin Polak: Opowiem Ci o moim mieście

Termin realizacji: 16-17.07 / g. 11-13

Podczas łódzkiej prezentacji przeprowadzone zostaną warsztaty Opowiem Ci o moim mieście, w trakcie których na żywo stworzony zostanie najdłuższy obraz Wrocławia. Zaproszone dzieci przygotują rysunki i kolaże tworzące opowieść o mieście. To krok do świadomego myślenia o miejscu – mieście zamieszkania. Działanie to zaowocuje wzrostem świadomości dotyczącej najbliższego otoczenia oraz pozyskaniem i rozwinięciem umiejętności wypowiedzenia się za pomocą różnych środków wyrazu.

10.00-12.00 Świetlice Artystyczne – Warsztaty dźwiękowe z Rurą Bożenką / prowadzenie: Kuba Krzewiński

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Kuba Krzewiński: Warsztaty dźwiękowe z Rurą Bożenką 

Termin realizacji: 16.07 / 16.00-18.00; 17.07 / 10.00-12.00 

Wspólne muzykowanie i nawiązywanie dialogu poprzez sztukę. Inspiracją dla warsztatów jest Bożenka, łódzka artystka, muza, instrument, 25-metrowa rura hydrauliczna.

10:00-12:00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

10.00/11.00/12.00 – etiuda Teatru Pinokio w Łodzi Re-animacja w reżyserii Konrada Dworakowskiego / Wóz Metafizyczny na dziedzińcu Browaru Mieszczańskiego

Bezpłatne wejściówki na spektakl do odebrania od 4 lipca w Barze Barbara, ul. Świdnicka 8c, Wrocław.

Jest przytulna sypialnia z wygodnym łóżkiem, miękkim dywanikiem oraz szafką nocną z niezbędnymi bibelotami. Mieszkanka pokoju po złożeniu zmęczonej głowy na poduszce, a chorej nogi pod kołdrą, szybko przekonuje się, że gdy rozum śpi, budzą się… ręce i nogi. Etiuda „Re-animacja” w wykonaniu Hanny Matusiak to wesoła opowieść o cielesnych bolączkach, udzielaniu pierwszej pomocy oraz uzdrawiającej mocy miłości.

TKALNIA RELAKSU / Dziedziniec Browaru Mieszczańskiego

Tkalnia Relaksudziedziniec Browaru Mieszczańskiego będzie miejscem, w którym można poczuć czym jest slow life po łódzku; odpocząć na leżakach, oddać się twórczej ekspresji w namiocie animacyjnym, skosztować potraw z najpopularniejszych łódzkich food trucków (Gastromachina, Coffee runner, Street Menu), przeczytać publikacje łódzkich wydawnictw, poczuć industrialny klimat Łodzi. Pomoże w tym aranżacja przestrzeni Browaru, która zostanie wspólnie utkana przez łodzian i wrocławian według pomysłu Jakuba „Hakobo” Stępnia – artysty działającego na pograniczu sztuki i designu, mody i grafiki użytkowej, zainspirowanego historią Łodzi i kulturą ulicy. Po zmroku na ścianach Browaru Mieszczańskiego ożyją najpopularniejsze łódzkie murale.

10:00-12:00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: paulina.dzialania@gmail.com

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury 

Termin realizacji: 14-16.07 / g. 16-18, 17.07, g. 10-12 

Czy kształty, faktura i barwy architektury miasta mogą kojarzyć się z dźwiękami, ich wysokością, rytmiką, natężeniem czy brzmieniem? Czy architektura może być partyturą? Wyodrębnimy w architekturze fragmenty i obrysujemy tak, żeby tworzyły spójną całość. Będą to nasze architektoniczne partytury muzyczne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką gry na prostych instrumentach typu kazu. Nauczą się na nich grać i naśladować dźwięki otoczenia, życia codziennego, kojarzone z miejscem, w którym przebywają. Poznają podstawowe elementy kompozycji muzycznej i rodzaje partytur.