#koalicjamiast #wro2016

Poznań
01–03.07
dla
Kultury

Następny przystanek

Poznański tramwaj przemierzający trasę wrocławskiej linii tramwajowej 0, bez pośpiechu, zgodnie z rozkładem jazdy już w lipcu będzie okrążać miasto, pozostawiając ślad obecności miasta w mieście. Obecność tą podkreślać będzie na dwóch przenikających się płaszczyznach: poprzez prezentację poznańskiego środowiska artystycznego oraz refleksję nad miastem i rolą mieszkańców w jego kształtowaniu.

Prezentując wydarzenia wtopione w miejską przestrzeń, skierowane do przypadkowego widza, Poznań pobudzi w nas myślenie o stanie współczesnej kultury, zwłaszcza kultury miejskiej. Przyjrzy się uważnie roli, jaką odgrywają w niej mieszkańcy. Poznański tramwaj, wtopiony we wrocławski krajobraz, to zarówno doskonały sposób na obserwację miasta, jak i miejsce spotkania, otwarte na ludzi. Poprzez te działania poznańscy artyści ujawnią kreatywny i twórczy potencjał drzemiący w odbiorcach, zdolny wpływać na kształtowanie kultury i tożsamości każdego miasta. Czas prezentacji to także doskonały moment do autorefleksji nad następnym przystankiem naszej miejskiej kulturowej tożsamości – miasta otwartego.

Obecność poznańskiego tramwaju we Wrocławiu to przyczynek do refleksji nad własną tożsamością, specyfiką Poznania i jednocześnie otwarte pytanie o kształt miejskich polityk kulturalnych, strategii oraz koncepcji ich dalszego rozwoju. Warto wyruszyć w tę podróż, nawet jeśli miałoby się okazać, że poszukując odpowiedzi nieustannie kręcimy się w kółko.

1.07 / pt 

19:00 – 22:00 – Wernisaż i koncert w ramach projektu BRAMA / brama i podwórko kamienicy przy ul. Rydygiera 25/27

Projekt BRAMA
Realizując projekt BRAMA staramy się wpisać we wrocławski program rewitalizacji dzielnicy Nadodrze. Jako miejsce swojej aktywności wybraliśmy bramę wejściową i podwórze przy ulicy Rydygiera 25/27. W codzienne życie mieszkańców kilku okolicznych kamienic wkroczyły już nowe inicjatywy. Starzy i nowi użytkownicy starają się budować relacje harmonijnego funkcjonowania we wspólnej przestrzeni.
Projekt BRAMA jest próbą stworzenia, we współpracy z lokalną społecznością, muralu nawiązującego do historii okolicy. Powstanie on w bramie, której remont będzie konkretnym działaniem przynoszącym realną wartość dla wszystkich zainteresowanych. Autorem muralu będzie poznański artysta SOMEART, a materiał o historii miejsc położonych w okolicach ulicy Rydygiera dostarczy dziennikarz SEBASTIAN FRĄCKIEWICZ. Odsłonięcie powstałej pracy stanie się okazją do świątecznego wydarzenia, którego punktem kulminacyjnym będzie wykonanie nietypowej kompozycji powstałej z połączenia brzmień orkiestry dętej, radioodbiorników i elektroniki. Pomysłodawcą, autorem muzyki i współwykonawcą koncertu będzie poznański artysta RAFAŁ ZAPAŁA, który do współpracy zaprosił 40-osobową Nadzwyczajną Orkiestrę Dęta przy Miejskim Domu Kultury w Słupcy.

15:00 – 17:00 – Koncert MUZYKA NA WIETRZE / plac przed Dworcem Głównym PKP

 

Dwugodzinny koncert muzyki klasycznej i operowej odbywający się przed Dworcem Głównym we Wrocławiu, którego celem jest przeniesienie, choć na krótką chwilę, w inną rzeczywistość zabieganych osób, udających się w piątkowe popołudnie w podróż lub przybywających na weekend do Wrocławia. Wykonawcami „Muzyki na wietrze” będą śpiewacy, mający bogate doświadczenie w tego typu akcjach, prowadzeni przez Wojciecha Sokolnickiego, występujący na przemian z efektownym kwartetem puzonowym.

TROMBQUARTET

Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, na co dzień współpracujący z prestiżowymi instytucjami muzycznymi. Kwartet to oryginalny, jeden z nielicznych tego typu zespołów w Polsce, który istnieje od 2012 roku. Artyści prezentują podczas koncertów nie tylko utwory z kręgu muzyki klasycznej wszystkich epok. Potrafią również zainteresować słuchaczy oryginalnymi opracowaniami standardów jazzowych, przebojów muzyki filmowej, a nawet piosenek popowych. Chętnie sięgają również po utwory współczesne, nie ograniczając się do jednego nurtu bądź stylu muzycznego.

AGNIESZKA SOKOLNICKA – sopran; DOROTA ZAWADZKA – sopran; WOJCIECH SOKOLNICKI – tenor.

Soliści operowi, a jednocześnie troje przyjaciół występujących na co dzień na najważniejszych polskich i europejskich scenach, nie bojący się jednocześnie ulicznego zgiełku, wiatru i deszczu.

14:00 – 17:00 – Happening TRENERZY ŻYCIA CODZIENNEGO / chodniki, parki, skwery i przystanki śródmieścia Wrocławia

Happening TRENERZY ŻYCIA CODZIENNEGO
Pomyślany w stylu legendarnej wrocławskiej Pomarańczowej Alternatywy. Jego twórcy postanowili odnieść się w ironiczny sposób do wszechobecnego terroru coachingu, który często nieproszony, radzi nam jak właściwe żyć, odżywiać się, spędzać wolny czas itp. Jak piszą artyści: „Jest taka sfera aktywności, w której wszyscy jesteśmy profesjonalistami. Jest to życie codzienne samo w sobie. Tak, każdy, bez wyjątku zawodowo zajmuje się codziennością. I każdy robi to bardzo dobrze. Ale, faktem jest, że może być lepiej, znacznie lepiej! Że można chodzić, czekać na tramwaj, palić papierosa (oczywiście w miejscach do tego wyznaczonych), czy dźwigać zakupy jeszcze efektywniej, jeszcze kreatywniej, jeszcze sprawniej, prężniej, wydajniej!!! Dlatego właśnie powołujemy do życia drużynę Trenerów Życia Codziennego. Zgrany, wysoko zmotywowany zespół, który wskaże specjalistom dnia powszedniego właściwy kierunek w rozwoju ku doskonałości!”

Happening przygotowali artyści skupieni wokół STOWARZYSZENIA KULTURALNY KOLEKTYW, reprezentanci kolejnego pokolenia niezwykle silnej, poznańskiej sceny teatrów alternatywnych.

13:00, 15:00, 17:00 – Spektakl TRANSMISJA / start ‒ Plac Powstańców Wielkopolskich

Spektakl TRANSMISJA, Teatr Usta Usta Republika

Przestrzenią spektaklu „Transmisja” Teatru Usta Usta Republika będą dwa wagony zielonego poznańskiego tramwaju poruszającego się na trasie linii „0” we Wrocławiu. Wydarzenie składa się z cyklu etiud aktorskich rozgrywających się pomiędzy kolejnymi przystankami, nawiązujących do miejsc, historii i postaci. W przedstawieniu zostaną wykorzystane zestawy słuchawkowe dla publiczności.
Spektakl zagrany zostanie w piątek i sobotę trzykrotnie, a każdorazowo poprzedzi go przejazd tramwaju zatrzymującego się na wszystkich przystankach linii „0”. Pasażerowie wciągnięci zostaną w działania animacyjne połączone z zaproszeniem do brania udziału w kolejnych wydarzeniach projektu NASTĘPNY PRZYSTANEK, a także do odwiedzenia Poznania i skorzystania z oferty kulturalnej i turystycznej naszego miasta.

2.07 / sb 

18:00 – Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS / Oratorium Marianum, Uniwersytet Wrocławski

Koncert Orkiestry AMADEUS Koncert Orkiestry Polskiego Radia Amadeus pod Dyrekcją Agnieszki Duczmal to dowód, że działając w nowych przestrzeniach funkcjonowania kultury nie zapominamy o jej tradycyjnych formach. Przynoszą one niezwykłe doznania szczególnie, gdy zostaną wykonywane po mistrzowsku i w pięknym otoczeniu. We wspaniałych wnętrzach Sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego zabrzmią: „Quarto Estaciones Portenas” A. Piazzolli (sol. Jarosław Żołnierczyk – skrzypce) oraz „Obrazki z wystawy” M. Musorgskiego. Koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus wysłucha 220 osobowa publiczność złożona ze szczęśliwych posiadaczy bezpłatnych wejściówek, które rozdamy wśród mieszkańców Wrocławia.

ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA AMADEUS

Została założona w Poznaniu w 1968 roku przez AGNIESZKĘ DUCZMAL. Do chwili obecnej Orkiestra pod jej batutą nagrała dla Polskiego Radia ponad 10 000 minut muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności i wykonała setki koncertów transmitowanych przez Polskie Radio. Zespół zarejestrował 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz nagrał 50 płyt.

15:00 / 17:00 – Spektakl WEHIKUŁ CZASU – Park Staszica

Spektakl WEHIKUŁ CZASU
Spektakl uliczny, w którym bierze udział grupa seniorów skupionych wokół poznańskiej Fundacji Movements Factory. Jak pisze opiekunka grupy i autorka wydarzenia Iwona Pasińska: „performans będzie podróżą w czasie, w którą starsze osoby wybierają się kolorowym autobusem. Wskrzeszając wspomnienia, przywołując historie miejsc, ich wehikuł wypełni energia, fantazja oraz pamięć, a miejsca, w których się zatrzymają, stworzą okazję dla publiczności do ich podejrzenia”.

IWONA PASIŃSKA ‒ choreograf, teatrolog, wykładowca Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Przez wiele lat związana jako I solistka z Polskim Teatrem Tańca, w którego repertuarze tańczyła główne partie. Jest między innymi autorką edukacyjno-artystycznych projektów aktywizujących motoryczną kreatywność w grupach zagrożonych wykluczeniem, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i juniorów.

14:00 – 17:00 – Happening PODZIEMIE SERDECZNOŚCI / przejście podziemne na Placu Grunwaldzkim

Spektakl PODZIEMIE SERDECZNOŚCI
Działanie teatralne umiejscowione w przestrzeni przejścia podziemnego na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, będzie wydarzeniem szczególnie mocno wpisującym się w ideę budowania wizerunku Poznania, jako przyjaznego, otwartego miasta, miejsca pełnego życzliwości okazywanej przybyszom, jak i obecnej pomiędzy mieszkańcami. W dzisiejszych czasach wszechobecnej nienawiści i negacji poprawności nie jest to zadanie łatwe. Próbę jego wykonania aktorzy poznańskiej grupy Circus Ferus przeprowadzą symbolicznie w podziemnej enklawie, poszukując odpowiedzi na pytania: „Gdzie podziała się zwykła ludzka serdeczność? Czy zachowania nacechowane życzliwością są w przestrzeni publicznej nadal możliwe? Czy potrafimy jeszcze być względem siebie ot tak, bezinteresownie przyjacielscy?”

CIRCUS FERUS

To otwarta grupa poznańskich artystów powstała w 2012 roku. Swoją obecność w mieście zespół zaznaczył brawurowymi happeningami, a także kilkoma spektaklami, takimi jak: „Serce Polski”, „Manifestacja”, „Bóg zapłać”, „Tragedia w lumpeksie” czy „Freak show”.

13:00, 15:00, 17:00 – Spektakl TRANSMISJA / start ‒ Plac Powstańców Wielkopolskich

Spektakl TRANSMISJA Przestrzenią spektaklu „Transmisja” Teatru Usta Usta Republika będą dwa wagony zielonego poznańskiego tramwaju poruszającego się na trasie linii „0” we Wrocławiu. Wydarzenie składa się z cyklu etiud aktorskich rozgrywających się pomiędzy kolejnymi przystankami, nawiązujących do miejsc, historii i postaci. W przedstawieniu zostaną wykorzystane zestawy słuchawkowe dla publiczności.
Spektakl zagrany zostanie w piątek i sobotę trzykrotnie, a każdorazowo poprzedzi go przejazd tramwaju zatrzymującego się na wszystkich przystankach linii „0”. Pasażerowie wciągnięci zostaną w działania animacyjne połączone z zaproszeniem do brania udziału w kolejnych wydarzeniach projektu NASTĘPNY PRZYSTANEK, a także do odwiedzenia Poznania i skorzystania z oferty kulturalnej i turystycznej naszego miasta.

TEATR USTA USTA REPUBLIKA

„Wrażliwość miejsca” to jeden ze znaków rozpoznawczych, a zarazem największych atutów poznańskiej grupy. Wieloletni brak stałej siedziby stał się dla artystów impulsem do oswajania na potrzeby teatru niecodziennych przestrzeni miejskich. Projekty firmowane przez poznański Teatr Usta Usta Republika wymagają od widza aktywności. Aktorzy grają nie dla widzów, ale z widzami, pozostawiając miejsce na ich autonomiczne reakcje wybory. Rozwój scenicznych wydarzeń to wypadkowa działań aktorskich oraz decyzji podejmowanych na bieżąco przez publiczność.


3.07 / nd 

12:00, 14:00 – Spektakl DOM WARIATÓW Teatr Wariate / Park Staszica

Spektakl dla dzieci DOM WARIATÓW Spektakl zagrany dwukrotnie w niedzielne popołudnie poprzedzą działania animatorów w poznańskim tramwaju poruszającym się trasą linii „0”. Dwoje konduktorów zadba o niekonwencjonalną i „zwariowaną” podróż, a tramwaj zamieni się w najwyższej klasy wagon restauracyjny. Poczęstunek na szynach to tylko przystawka przed daniem głównym, którym tego dnia będzie spektakl „Dom wariatów”, zagrany w Parku Staszica, nieopodal ostatniego przystanku linii „0”. Opowieść o perypetiach szalonego naukowca i wynalazcy spróbuje zachęcić młodych widzów do twórczych poszukiwań. Nie brak w niej tytułowego wariactwa, ale i refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. To zabawne, ekspresyjne przedstawienie o geniuszu drzemiącym w każdym z nas.

TEATR WARIATE

To przedsięwzięcie aktorów występujących na co dzień w poznańskim Teatrze Animacji. Na ich dorobek zawodowy składają się zarówno role grane w macierzystym teatrze, wielokrotnie nagradzane, również najcenniejszymi nagrodami od dziecięcej publiczności, jak i własne spektakle Zespół tworzy małżeństwo Sylwia Koronczewska-Cyris oraz Marek Cyris.

11:00, 13:00 – Działania animacyjne dla dzieci TRAMWAJ RESTAURACYJNY Teatr Wariate / start ‒ Plac Powstańców Wielkopolskich

TEATR WARIATE

To przedsięwzięcie aktorów występujących na co dzień w poznańskim Teatrze Animacji. Na ich dorobek zawodowy składają się zarówno role grane w macierzystym teatrze, wielokrotnie nagradzane, również najcenniejszymi nagrodami od dziecięcej publiczności, jak i własne spektakle. Zespół tworzy małżeństwo Sylwia Koronczewska-Cyris oraz Marek Cyris.