#koalicjamiast #wro2016

Szczecin
17–19.06
dla
Kultury

Przestrzeń twórczego dialogu

Projekt ZS, czyli prezentacja Szczecina i Pomorza Zachodniego we Wrocławiu, zatacza krąg wokół portowej tradycji, czyniąc go tym samym leitmotivem. ZS to nie tylko litery z tablic rejestracyjnych: „Zachodniopomorskie” i „Szczecin” to także zamysł połączenia w jednym przedsięwzięciu działań z miasta i regionu. ZS realizowany będzie w kilku lokalizacjach, m.in. na parterze oraz podwórku kamienicy usytuowanej przy ul. Łokietka 5. U stóp Wzgórza Polskiego stanie specjalnie wyprodukowany i zmodyfikowany czarny, portowy kontener pełniący funkcję kina, sceny oraz galerii. Pozostałe zdarzenia rozsiane będą w kilku centralnych punktach miasta. Podczas prezentacji Szczecina we Wrocławiu nie zabraknie odniesień do wody łączącej te dwa miasta – Odry.

Blisko 100 osób zaangażowało się w realizację ZS, tworząc ponad 30 autorskich punktów programu. ZS łączy zarówno działania niszowe, offowe, jak i instytucjonalne. Wydarzenie wspierają: Akademia Sztuki, Filharmonia im. M. Karłowicza
w Szczecinie, Teatr Polski, 13 Muz, Szczecińska Agencja Artystyczna oraz organizacje pozarządowe tj. chociażby Stowarzyszenie Pomieścienoga czy Fundacja Las Sztuki. ZS to moda, dizajn, muzyka, video-art, instalacja, VJ-ing, DJ-ing, warsztaty dla dzieci, slow food, film dokumentalny, słuchowisko, happening, prelekcje, spotkania i teatr, które w czerwcu połączą Szczecin z Wrocławiem w jeden byt.

17.06 / pt 

17:30 – Zasolony Król” – promocja książki dr Macieja Krzeptowskiego / Łokietka 5 – Nadodrze

12:00 – OHO!KOKO – koncert / przestrzeń miejska (Plac Solny)

Szczeciński duet OHO!KOKO definiowany wspaniałym, głębokim głosem Alicji Kruki i specyficznym, przetworzonym autorsko brzmieniem gitary akustycznej Marka Szula. Zdeklarowani miłośnicy Szczecina, który ich inspiruje i napędza do tworzenia. O OHO! KOKO mówi się, że grają jakby cały band grał, a to tylko dwie osoby.

13:00 – Projekt 360 STOPNI Filharmonia im. M.Karłowicza, Dni Morza / przestrzeń miejska (Plac Solny)

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, Dni Morza 2016 oraz atrakcje turystyczne Szczecina w audio-wizualnej odsłonie 360 stopni.
Akcja happeningowa w przestrzeni miejskiej, polegająca na zaprezentowaniu nagrań zrealizowanych w kluczowych i reprezentatywnych miejscach miasta i regionu. Projekt zakłada m.in. przeniesienie wrażeń z święta żaglowców w cyfrowy wymiar za pomocą technologii video 360 stopni. Dzięki specjalnie przygotowanym w tym celu okularom, będzie można wirtualnie przenieść się na Dni Morza, koncert filharmonii lub zobaczyć co dzieje się pod żaglami na zalewie

12:00 – Wirtualny flashmob z wykonaniem piosenki „Uśmiech Się” zespołu Pogodno

15:00 – Sabina Wacławczyk „MODA Z/S” / przestrzeń miejska – witryna

SABINA WACŁAWCZYK „MODA Z/S”

Instalacja artystyczna zainstalowana w jednej z wrocławskich witryn sklepowych, będąca efektem rozważań artystki na temat charakterystycznych ubiorów Szczecina i Pomorza Zachodniego, odwołująca się zarówno do mody przedwojennej oraz współczesnej, jak i mody czasów PRL-u. „Moda Z/S” także artystyczne poszukiwanie tożsamości, jak pisze artystka: Nie istnieje kanon typowego „szczecińskiego”, „ludowego”, „historycznego” czy innego ubioru, kostiumu regionalnego, ani żaden modowy sposób identyfikowania się z regionem. Natomiast istnieje szereg motywów, jak biało-niebieskie marynarskie pasy, czerwono- niebieskie szczecińskie pasy, kultowy kostium muralu dawnej Dany, motywy pyrzyckie itp.

14.00 – KIDS LOVE DESIGN / przestrzeń galeryjna

KIDS LOVE DESIGN „MIKIFON” panGenerator
Popularny szczeciński festiwal znalazł swoje miejsce także we Wrocławiu. Stawiając na interaktywność realizującą się na linii autor, technologia, młody odbiorca w galeryjnej przestrzeni swoje miejsce znajdzie projekt „Mikifon” grupy panGenerator. Instalacja, będącą elementem tegorocznej edycji festiwalu, przetwarzać będzie dźwięki z otoczenia prowokując tym samym do nawiązania relacji z dizajnerskim obiektem.

16:30 – CHORZY – koncert / Nadodrze, kamienica przy Łokietka 5

Jak sami o sobie piszą tworzą „rock społeczny”. Wiele, bowiem w ich tekstach odniesień do otaczających nas realiów. Olek Różanek lider zespołu od początków swojej twórczej działalności uchodzi za kontestatora. Ciekawe, że w tym zespole za tekstem – myślą podąża także muzyka. W Chorych odnaleźć zatem można znaczenia nie tylko na poziomie słowa, ale i konkretnych brzmień i aranżacyjnych rozwiązań. Aby wprowadzić w klimat Chorych warto posłużyć się kilkoma tytułami piosenek: „Co się stało z polską piłką?”, „Skończyliśmy się na Kill”em All”, „Macie mi to puścić w radiu”.

18:30 – Wernisaż Dedykowanego Plakatu / Nadodrze, kamienica przy Łokietka 5

LEX DREWIŃSKI, PIOTR DEPTA, MICHAŁ KACPERCZYK, ADAM KLASA, KAJA KLEŚTA, IRENEUSZ KURIATA, JUSTYNA MACHNICKA, AGATA PEŁECHATY, MAGDA TYCZKA, LESZEK ŻEBROWSKI i wielu innych. „PLAKAT DEDYKOWANY”

Zachodniopomorscy plakaciści na jednej wspólnej wystawie we Wrocławiu. Pod kuratelą Akademii Sztuki udało się zebrać twórczą grupę zarówno profesorów, jak i absolwentów oraz studentów Akademii. Ten integrujący ruch napędza nie tylko chęć zaprezentowania się w ramach Koalicji Miast, ale także „zadanego” tematu, czyli relacji Szczecin – Wrocław. Wystawa przewrotnie poruszająca się także wokół haseł „Szczecin, którędy nad morze?”

20:00 – Krzysztof Ked Olszewski „WODOWANIE” / Podnóże Wzgórza Polskiego

KED OLSZEWSKI „WODOWANIE”

Akcja instalacja – wodowanie boi. Olbrzymia morska błyskotka to kolejna w serii uwznioślających realizacji Keda Olszewskiego. „Błyskotaniem” artysta obdarzył już między innymi: kratkę od studzienki ulicznej, stojak na rowery, śmietnik, słup ogłoszeniowy, czaszę anteny satelitarnej, starego volkswagena „garbusa”. Większość z tych przedmiotów to codzienne „obiekty użyteczne”, czasem już mocno wysłużone, a niekiedy – jak pława – już bezużyteczne, emerytowane. Ked Olszewski wybiera je i odmienia ich życie, dokonując artystycznie ich „uwznioślenia”: dzięki niemu zaczynają błyszczeć, połyskiwać w sposób dosłowny i symboliczny. Zostają bowiem oklejone małymi kawałkami lusterek, „pikselami”. Boja-błyskotka znajdzie swoje miejsce we Wrocławiu nieopodal Wzgórza Polskiego.

20:45 – Oficjalne otwarcie obchodów / Wzgórze Polskie – kontener

21:30 – Pani Pawlosky „SZCZECIN STORY” / Wzgórze Polskie – kontener

PANI PAWLOSKY „SZCZECIN STORY”

Video-instalacja Pani Pawlosky. Projekcja, czyli tzw. „wyświecenie” instalacji stworzonej z przedmiotów przekazanych specjalnie na ten cel przez biorących udział w obchodach artystów. Przedmioty jako przedłużenie historii osobiście opowiadanych przez twórców- szczecinian. Celem Pawlosky jest stworzenie niejako podwójnej, bo złożonej z przedmiotów i video-obrazu opowieści o tożsamości Szczecina i regionu. Charakter video-artu przepełniony będzie historycznymi strzępkami obrazów i filmów, malarskimi odniesieniami i groteskowymi wariacjami, z których słynie artystka. Instalację będzie można oglądać przez całą noc z piątku na sobotę we wnętrzu kontenera.

22:15 – 00:00 – MICHAEL MODOOLAR DJ LIVE set Wzgórze Polskie – kontener

MICHAEL MODOOLAR

Michael Modoolar – DJ i producent. Zajmuje się muzyką od ponad 10 lat. W tym czasie miał okazję zagrać z takimi artystami jak Ame, Diringer czy Crazy P. Związany z kilkoma kolektywami, lubi eksperymentować, chętnie współpracuje także z muzykami spoza kręgu klubowego grania. Jego najnowsze „dziecko” to duet Floating Groove, który tworzy z Dawidem Korniakiem. To wytrwana mieszanka house’u/deep house’u/tech house’u. W projekcie ZS został mianowany „kierownikiem DJ-ki”.

18.06 / sb 

21:00 – Design jest jak muzyka: wernisaż nocnej wystawy designu + set DJ-ski pod kuratelą Patryka Słowińskiego (Wydział Wzornictwa – ZUT)

Pod kuratelą PATRYKA SŁOWIŃSKIEGO (Wydział Wzornictwa – ZUT) 

PATRYK SŁOWIŃSKI

Dizajner, miłośnik wszelkich street-artowych realizacji, plakacista, grafik, wykładowca na kierunku „Wzornictwa” w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Szczególnie zapalony w poszukiwaniu oddolnych, „ulicznych” wpływów na kształt sztuki współczesnej – poszukuje tychże m.in. w graffiti, sztuce tatuażu, miejskiej wlepce. We Wrocławiu obejmie kuratelą prezentację zachodniopomorskiego dizajnu.

19:30 – Tomasz Licak / Jacek „Budyń” Szymkiewicz KONCERT DEDYKOWANY WROCŁAW – SZCZECIN / Wzgórze Polskie – kontener

TOMASZ LICAK

Saksofonista jazzowy, kompozytor, absolwent Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Czynnie działający w kilku formacjach w tym: szczecińskim Złodzieje czy polsko-duńskim Trouble Hunting. Tomek przewodzi także Big Bandowi w Akademii Sztuki, jest laureatem Grand Prix 49 edycji Festiwalu Jazz nad Odrą oraz prowadzi autorskie studio nagraniowe „Tamtędy”.

JACEK „BUDYŃ” SZYMKIEWICZ

Frontman grupy Pogodno prowadzący niezależnie autorski projekt „Budyń – Supersam” a także wespół z Bajzlem formację „Babu Król”. Ponadto kompozytor, także muzyki teatralnej, autor świetnych tekstów, artysta. Przez szczecinian z upodobaniem nazywany „swoim”, tu bowiem właśnie w Szczecinie rozpoczęła się kariera grupy Pogodno.

LICAK + BUDYŃ we wspólnym koncercie zasilanym także przez innych muzyków spróbują znaleźć symboliczną dźwiękową przestrzeń wspólną dla Szczecina i Wrocławia.

18:30 – BALTIC NEOPOLIS QUARTET – koncert / Wzgórze Polskie – kontener

BALTIC NEOPOLIS QUARTET

To smyczkowa orkiestra kameralna powstała z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra – absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. BNQ koncentruje się głównie na klasycznym repertuarze XX i XXI wieku, choć często ich odważne podejście do muzyki sprawia, że realizują także niekonwencjonalne projekty artystyczne. Można ich usłyszeć, gdy eksperymentują w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Repertuar, który wykonuje BNQ jest przede wszystkim śmiały i choć wywodzący się z klasyki nierzadko pozostający w relacji z muzyką rozrywkową. We Wrocławiu także ich leitmotivem będzie nasza zachodniopomorska portowa tradycja i kontakt z Odrą.

16:45 – SZCZECIŃSKIE ART-APKI / Wzgórze Polskie – kontener

SZCZECIŃSKIE ART-APKI pod kuratelą DR JUSTYNY MACHNICKIEJ Z AKADEMII SZTUKI.

17:30 – Marta Malikowska, Małgorzata Goliszewska 2 x DOKUMENT / Wzgórze Polskie – kontener

MARTA MALIKOWSKA „PORTFOLIO”

Utytułowana aktorka teatralna i filmowa. W 2005 roku ukończyła PWST w Krakowie. Kolejno związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu a od niedawna z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Współpracuje z Teatrem Capitol we Wrocławiu. Zasłynęła rolą Panny Młodej w „Weselu” w reż. Anny Augustynowicz, rolą tytułowej Judyty w reż. W. Klemma, nominowana dwukrotnie do wrocławskiej nagrody WARTO w kategorii „Teatr”. W projekcie ZS zaprezentuje swój autorski film „Portfolio” powstały we współpracy z Agatą Uniatowicz. Dokument ten, który pierwotnie miał stać się branżowym video-portfolio ukazującym możliwości twórcze artystki, stał się poetycką formą kpiny z mainstreomowych obostrzeń filmowego świata.

MAŁGORZATA GOLISZEWSKA „UBIERZ MNIE”
Rocznik ‚85. Artystka multimedialna, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. W swoich pracach wykorzystuje różne techniki: film, wideo, obiekty, instalacje, fotografię, performance, tekst, dźwięk, rysunek. Szczególnie zajmuje ją praca nad filmem dokumentalnym. We Wrocławiu zaprezentuje „Ubierz mnie” wielokrotnie nagradzany debiut kojarzony także z Offowym Odkryciu Roku. „Ubierz mnie” jest obrazem społeczeństwa i panujących w nim powierzchownych ról i zasad a także próbą zmierzenia się głównej bohaterki (Goliszewska) z dookreślaniem jej przez innych za pomocą ubioru. Z pozoru błachy temat dzięki Goliszewskiej staje się głębokim portretem psychologicznym.

16:15 – „KARESANSUI” Live act instalacyjny, czyli granie na dziełach sztuki / Wzgórze Polskie – kontener

MAGDA MAZUREK, MARTYNA MIKLIŃSKA, ADAM WOCHNIK „KARESANSUI”

Live-act instalacyjny, czyli granie na dziełach sztuki. Utrzymany w duchu „panoszenia się sztuki” live-act zakładający ulotność, niewidzialność granic pomiędzy obiektem sztuki a obiektem, który staje się narzędziem do tworzenia (sztuki). W tym celu autorzy – studenci Akademii Sztuki w Szczecinie wykorzystują autorski, dizajnerski mebel, którego funkcję przestają być oczywiste i jednoznaczne.

15:00 – STOŁEK SURFERA i inne obiekty z Pracowni Mebla Akademii Sztuki / Wzgórze Polskie – kontener.

STOŁEK SURFERA I INNE OBIEKTY  Pod kuratelą: DR KATARZYNY UTECHT I DR.HAB. MAŁGORZATY KOCZYŃSKIEJ 

Wernisaż instalacji „Stołek surfera” oraz innych obiektów powstałych w Pracowni Mebla Akademii Sztuki. Za wybór prac i wprowadzenie do tychże odpowiedzialni są kuratorzy projektu, wykładowcy AS, dr hab. Małgorzata Kopczyńska i dr Katarzyna Utecht.

12:00 – Warsztaty dla dzieci „TWORZĘ SIĘ” / Wzgórze Polskie – kontener

TWORZĘ SIĘ.

TWORZĘ SIĘ to miejsce sztuki dla dzieci i młodzieży realizujące autorski program edukacji kulturalnej, opracowany przez Fundację Las Sztuki. Dzięki nowemu i nieograniczonemu podejściu do kreacji, artystyczne przestrzenie i działania przygotowywane w galerii zdobywają sobie co rusz to nowych nieletnich twórców. Wszystko, co powstaje w tym miejscu jest wynikiem swobodnej, ale i edukacyjnej zabawy w kulturę. Najbardziej popularne stały się tu tzw. „Place” – w tym „Eksperymentalny Plac Zabaw”, „Filmowy…”, „Dźwiękowy…” itp. Mix najbardziej okazałych „Placów’ przyjedzie wraz z kuratorką miejsca Pauliną Ratajczak oraz zaprzyjaźnionymi artystami do Wrocławia i stanie najbardziej warsztatową częścią projektu ZS.

11:00 – Tatiana Pancewicz, Mikołaj Tkacz – PROJEKCJA VIDEO-ARTÓW / Wzgórze Polskie – kontener

TATIANA PANCEWICZ

Rocznik ‚88. Absolwentka Akademii Sztuk w Szczecinie na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Fotografka i artystka wizualna. We Wrocławiu w porannym cyklu video-artów zaprezentuje swoje ostatnie realizacje. http://tatianapancewicz.com

MIKOŁAJ TKACZ

Absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie, który swoją różnorodność twórczą postanowił zamknąć w haśle „WSZYSTKO”. Tak, to prawda Wszystko, co robi Tkacz wychodzi mu dobrze niezależnie czy staje się beatmakerem, producentem live-actów z użyciem starych radioodbiorników, tworzeniem komiksów czy nagradzanych video-artów. I mimo, że w przestrzeniach wirtualnych i realnych Tkacz ujął nas najbardziej komiksem o „Przygodach Niczego” to we Wrocławiu da się poznać jak autor video-artów i filmów eksperymentalnych.

13:00 – Projekt 360 STOPNI Filharmonia im. M.Karłowicza, Dni Morza / przestrzeń miejska (Plac Solny)

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, Dni Morza 2016 oraz atrakcje turystyczne Szczecina w audio-wizualnej odsłonie 360 stopni.
Akcja happeningowa w przestrzeni miejskiej, polegająca na zaprezentowaniu nagrań zrealizowanych w kluczowych i reprezentatywnych miejscach miasta i regionu. Projekt zakłada m.in. przeniesienie wrażeń z święta żaglowców w cyfrowy wymiar za pomocą technologii video 360 stopni. Dzięki specjalnie przygotowanym w tym celu okularom, będzie można wirtualnie przenieść się na Dni Morza, koncert filharmonii lub zobaczyć co dzieje się pod żaglami na zalewie


19.06 / nd 

17:00 – ,,Odpływamy” – słuchowisko Marty Zabłockiej / Wzgórze Polskie – kontener

12:00 – Finisaż nocnej wystawy designu / Wzgórze Polskie – kontener

19:00 – Noc ze slow foodem – zakończenie obchodów / Łokietka 5, Nadodrze

NOC ZE SLOW FOODEM

Zwieńczenie obchodów ZS wraz z zaproszeniem nań koalicjantów, gości specjalnych wydarzania, przyjaciół projektu. Propozycja spędzenia wieczoru / nocy z ruchem Slow Foodu.

15:30 – Przemek Głowa „TU SIEDZI GŁOWA” – spotkanie autorskie / Wzgórze Polskie – kontener

PRZEMEK GŁOWA „TU SIEDZI GŁOWA”

Autorskie spotkanie z Przemkiem Głową – najbardziej subiektywnym przewodnikiem Szczecina i regionu. Wycieczkowe trasy Głowy słynną z nieoczywistych tropów i niebywałych lajt motywów. We Wrocławiu Przemek opowie o punktach styku między Szczecinem a Wrocławiem, głównie w kontekście architektury tych dwóch miast.

14:00 – Stowarzyszenie Kamera: „SUSUDATA” – projekcja filmowej symfonii miejskiej / Wzgórze Polskie – kontener

STOWARZYSZENIE KAMERA: „SUSUDATA”

Stowarzyszenie Kamera animuje, produkuje i zaprasza do współpracy tych, którzy chcą zająć się współtworzeniem filmów, bo jak twierdzą „film może robić każdy”. W swoim dorobku mają reportaże, filmy dokumentalne, krótkie formy i teledyski. We Wrocławiu zaprezentują symfonię filmową „Susudata”, którą realizowali (Anna Wiśniewska i Krzysztof Kuźnicki) blisko 2 lata. Muzykę do tejże napisał Piotr Klimek a sama opowieść mówi o jednym dniu z życia miasta Szczecin i podzielona jest na pięć aktów odpowiadających kolejnym porom dnia.

13:00 – Justyna Machnik „KAMIENICE SZCZECINA” / Wzgórze Polskie – kontener

JUSTYNA MACHNIK „KAMIENICE SZCZECINA” i „USŁUGI DLA LUDNOŚCI”

Przewodnik, radiowiec, animatorka kultury, szczerze zakochana w Szczecinie. Współautorka szlaku wycieczkowego po najciekawszych kamienicach Szczecina i ich niegdysiejszych mieszkańcach. Miłośniczka wszelkich form rzemiosła obecnego w zachodniomorskiem, któremu nie tylko się przygląda,

ale i skrupulatnie kataloguje poznając tym samym gorseciarki, tapicerów, szewców i innych szanownych jegomości. To właśnie Justyna spopularyzowała historię szczecińskiej palarni kawy „Korona 1912” i zapoznała mieszkańców miasta z postacią Jimiego Bankruta. We Wrocławiu snuć będzie opowieści m.in. o projekcie „Kamienice Szczecina”.

18:00 – Finisaż wystawy plakatu / Łokietka 5 – Nadodrze