#koalicjamiast #wro2016

Wrocław
dla
Kultury

Wrocławianie różnią się od innych doświadczeniem, bo tutaj nikt nie jest z Wrocławia. Po burzliwych przemianach politycznych i wydarzeniach historycznych budowaliśmy to miasto, oswajaliśmy się z nim od początku. Przez 50 lat Wrocław stawał się co raz lepszym miejscem do życia, a my stawaliśmy się nowymi wrocławianami.

Rok 1997 to czas, w którym żywioł wody zaatakował miasto z nadludzką siłą, a jako mieszkańcy musieliśmy się z nim zmierzyć. Wydarzenie to przypomni spektakl Wielka Woda Teatru Ad Spectatores podczas prezentacji Wrocławia w ramach Koalicji Miast. Historia o powodzi to opowieść o zakończeniu procesu oswajania się i adaptacji do nowego miejsca do którego przybyli nasi rodzice. Był to początek budowania rozumnej tożsamości miejsca i ludzi.

Ten proces trwa, co w swoich pracach plastycznych pokażą artyści wrocławskiej grupy Luxus. Grupa powstała w okresie „karnawału Solidarności” i była istotnym fragmentem kwintesencji tego miasta. Ich prace to sztuka zmuszająca do refleksji jak nasze postrzeganie ulega deformacji przez wpadanie w stereotypy i kalki myślowe, pozbawiając nas własnego osądu.

Kolejną perspektywą stanowiąca o tożsamości wrocławian będą wiersze Tadeusza Różewicza. Wybrane wiersze są pełne empatii i wyrozumiałości dla nas — współczesnych. Tadeusz Różewicz to poeta, który tworzył we Wrocławiu i podobnie jak my wszyscy przybył tu i osiadł. Jest częścią Wrocławia nawet dziś.

Te działania ukazują jedynie jeden z wielu możliwych obrazów Wrocławia. Urywek wybrany subiektywnie, przez nas – mieszkańców tego miasta, ale oddający jego ducha. Pozwalający spojrzeć na to miasto w taki sposób sposób jak my i chociaż na chwilę stać się jego częścią.

24.05 / wt 

Premiera Spektaklu Wielka Woda Scena Teatru Ad Spectatores / Browar Mieszczański, Wrocław

4.06 / sb 

Prezentacja w Lublinie / Centrum Kultury w Lublinie, dziedziniec, g. 22:00


11.06 / sb 

Prezentacja w Szczecinie / Filharmonia Szczecińska, hol główny, g. 22:00

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Duch Wrocławia w sercu Szczecina

Szczecin i Wrocław połączy nie tylko Odra, ale również sztuka regionów promowana w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu realizowanego przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.
11 czerwca [sobota] Stolica Dolnego Śląska zawita nad Pomorze Zachodnie i zaprezentuje spektakl teatralny Wielka Woda, wystawę prac artystycznych oraz wernisaż poezji Tadeusza Różewicza.
Jaki jest Wrocław? Kim są jego mieszkańcy? Na te pytania będą chcieli odpowiedzieć wrocławscy twórcy podczas prezentacji stolicy Dolnego Śląska w Szczecinie. Wszyscy, którzy pojawią się na placu przy Centrum Dialogu Przełomy przyjrzą się wielu twarzom Wrocławia zaprezentowanym w trzech odsłonach.

Piętno wielkiej wody
Nierozerwalną częścią historii Wrocławia jest wspomnienie powodzi tysiąclecia, z którą miasto zmagało się w lipcu 1997 roku. To wydarzenie, na zawsze zmieniło Wrocław i wrocławian. Właśnie o przemianie jaka zaszła w mieszkańcach opowiada spektakl „Wielka Woda” w wykonaniu teatru Ad Spectatores. Według twórców walka z kataklizmem, który nawiedził miasto była symbolicznym zakończeniem procesu oswajania się i adaptacji nowych mieszkańców. Ludzie bronili przed żywiołem własnego dorobku i miejsca na ziemi. Teraz tę historię, w niekonwencjonalnej formie, zobaczą szczecinianie.
Poeta w służbie miastu
Tadeusz Różewicz był poetą bardzo mocno związanym ze stolicą Dolnego Śląska. We Wrocławiu mieszkał od lat 60 ubiegłego wieku odciskając na mieście swoje piętno. Podczas wystawy mieszkańcy Szczecina będą mogli poznać wiersze z ostatniego okresu twórczości wielkiego polskiego poety. Utwory te przepełnione są empatią i wyrozumiałością, czyli cechami tak potrzebnymi w dzisiejszym świecie.

Wrocławski Luxus w Szczecinie
Ostatnią odsłoną „twarzy Wrocławia” będzie prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy „Luxus”. Artyści związani ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70 przez wielu krytyków uznawani są za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dzięki zaangażowaniu w sposób prawdziwy, twórczość grupy „Luxus” nakłania do refleksji nad postrzeganiem otaczającego nas świata. Dzieła zostaną zaprezentowane na placu przy Centrum Dialogu Przełomy.
Wizyta w Szczecinie jest drugą po Lublinie odsłoną prezentacji genius loci stolicy Dolnego Śląska realizowanej w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Już za dwa tygodnie w dniach 17 – 19 czerwca szczecinianie odwiedzą Wrocław i zaprezentują dorobek kulturalny Pomorza Zachodniego.

Unikatowa współpraca
Koalicja miast to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy miasto, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęło współpracę na tak szeroką skalę ze swoimi dotychczasowymi rywalami w zmaganiach o tytuł. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016, żeby jak najlepiej reprezentować polski dorobek artystyczny na starym kontynencie zaprosił do współpracy Lublin, Katowice, Gdańsk, Łódź, Szczecin i Poznań. Miasta te będą prezentować własną unikatową kulturę i ważne dla nich wartości. Jednym z celów Koalicji Miast jest również stworzenie platformy wymiany doświadczeń, sieciującej polskie instytucje, organizacje oraz twórców kultury.


19.06 / nd 

Prezentacja w Poznaniu / Brama Poznania ICHOT, dziedziniec, g. 22:00

Brama Poznania ICHOT

Wrocławski weekend w Poznaniu
„Wodny” spektakl teatralny, „luxusowy” wernisaż prac i wystawa twórczości Tadeusza Różewicza – to najważniejsze atrakcje przygotowane dla mieszkańców Poznania przez wrocławskich artystów. Wszystko w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu realizowanego przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.
Co poznaniacy wiedzą o Wrocławiu? Po najbliższym weekendzie z pewnością będą wiedzieć więcej. Podczas prezentacji stolicy Dolnego Śląska wrocławscy twórcy odpowiedzą na pytania jakie jest ich miasto i jego mieszkańcy. Wszyscy, którzy pojawią się w Bramie Poznania ICHOT 19 czerwca 2016 r. o godz. 21:30 zobaczą trzy wyjątkowe odsłony twarzy Wrocławia.

Historia z wielkiej wody wzięta
Nierozerwalną częścią historii Wrocławia jest wspomnienie powodzi tysiąclecia, z którą miasto zmagało się w lipcu 1997 roku. To wydarzenie, na zawsze zmieniło Wrocław i wrocławian. Właśnie o przemianie jaka zaszła w mieszkańcach opowiada spektakl „Wielka Woda” w wykonaniu teatru Ad Spectatores. Według twórców walka z kataklizmem, który nawiedził miasto była symbolicznym zakończeniem procesu oswajania się i adaptacji nowych mieszkańców. Ludzie bronili przed żywiołem własnego dorobku i miejsca na ziemi. Teraz tę historię, w niekonwencjonalnej formie, zobaczą mieszkańcy Poznania.

Poeta w służbie miastu
Tadeusz Różewicz był poetą bardzo mocno związanym ze stolicą Dolnego Śląska. We Wrocławiu mieszkał od lat 60 ubiegłego wieku odciskając na mieście swoje piętno. Podczas wystawy w Bramie Poznania ICHOT mieszkańcy stolicy Wielkopolski będą mogli poznać wiersze z ostatniego okresu twórczości wielkiego polskiego poety. Utwory te przepełnione są empatią i wyrozumiałością, czyli cechami tak potrzebnymi w dzisiejszym świecie.

Wrocławski Luxus w Poznaniu
Ostatnią odsłoną „twarzy Wrocławia” będzie prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy „Luxus”. Artyści związani ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70 przez wielu krytyków uznawani są za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dzięki zaangażowaniu w sposób prawdziwy, twórczość grupy „Luxus” nakłania do refleksji nad postrzeganiem otaczającego nas świata. Dzieła zostaną zaprezentowane w Bramie Poznania ICHOT.
Wizyta w Poznaniu jest trzecią po Lublinie i Szczecinie odsłoną prezentacji genius loci stolicy Dolnego Śląska realizowanej w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Już za dwa tygodnie w dniach 1 – 3 lipca poznańscy artyści odwiedzą Wrocław i zaprezentują dorobek kulturalny stolicy Wielkopolski.

Unikatowa współpraca
Koalicja miast to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy miasto, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęło współpracę na tak szeroką skalę ze swoimi dotychczasowymi rywalami w zmaganiach o tytuł. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016, żeby jak najlepiej reprezentować polski dorobek artystyczny na starym kontynencie zaprosił do współpracy Lublin, Katowice, Gdańsk, Łódź, Szczecin i Poznań. Miasta te będą prezentować własną unikatową kulturę i ważne dla nich wartości. Jednym z celów Koalicji Miast jest również stworzenie platformy wymiany doświadczeń, sieciującej polskie instytucje, organizacje oraz twórców kultury.


9.07 / sb 

Prezentacja w Łodzi

Wrocławski weekend w Łodzi

Niepowtarzalny „wodny” spektakl teatralny, „luxusowy” wernisaż prac i wystawa twórczości Tadeusza Różewicza – to najważniejsze atrakcje przygotowane dla mieszkańców Łodzi przez wrocławskich artystów. Wizyta w sercu centralnej Polski realizowana jest w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Jaki jest Wrocław? Co tworzy jego genius loci? Na te pytania odpowiedzą wrocławscy artyści podczas zbliżającej się wizyty w Łodzi. Wszyscy, którzy pojawią się w dniach 4 – 13 lipca w Art Inkubatorze w Fabryce Sztuki oraz 9 lipca na terenie Off Piotrkowska zobaczą trzy wyjątkowe odsłony twarzy Wrocławia.

Historia z wielkiej wody wzięta
Nierozerwalną częścią historii Wrocławia jest wspomnienie powodzi tysiąclecia, z którą miasto zmagało się w lipcu 1997 roku. To wydarzenie, na zawsze zmieniło Wrocław i wrocławian. Właśnie o przemianie jaka zaszła w mieszkańcach opowiada spektakl „Wielka Woda” w wykonaniu teatru Ad Spectatores. Według twórców walka z kataklizmem, który nawiedził miasto była symbolicznym zakończeniem procesu oswajania się i adaptacji nowych mieszkańców. Ludzie bronili przed żywiołem własnego dorobku i miejsca na ziemi. Teraz tę historię, w niekonwencjonalnej formie, zobaczą mieszkańcy Łodzi 9 lipca na terenie Off Piotrkowskiej.

Poeta w służbie miastu
Tadeusz Różewicz był poetą bardzo mocno związanym ze stolicą Dolnego Śląska. We Wrocławiu mieszkał od lat 60 ubiegłego wieku odciskając na mieście swoje piętno. Utwory Różewicza przepełnione są empatią i wyrozumiałością, czyli cechami tak potrzebnymi w dzisiejszym świecie. Podczas wystawy w ART Inkubatorze łodzianie będą mogli poznać wiersze z ostatniego okresu twórczości wielkiego polskiego poety, które zaprezentowane zostaną w wśród obrazów i dzieł plastycznych.

Wrocławski Luxus w Łodzi
Trzecią odsłoną Wrocławia będzie prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy „Luxus”. Artyści związani ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70 przez wielu krytyków uznawani są za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych
i dziewięćdziesiątych. Dzięki zaangażowaniu twórczość grupy „Luxus” nakłania do refleksji nad postrzeganiem otaczającego nas świata. Dzieła zostaną zaprezentowane razem z twórczością Tadeusza Różewicza w ART. Inkubatorze. Obie wystawy będą dostępne od 4 do 13 lipca.

Unikatowa współpraca
Wizyta w Łodzi jest czwartą po Lublinie, Szczecinie i Poznaniu odsłoną prezentacji genius loci stolicy Dolnego Śląska realizowanej w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Już niebawem, bo w dniach 14 – 17 lipca łódzcy artyści odwiedzą Wrocław i zaprezentują dorobek kulturalny Łodzi.
Koalicja miast to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy miasto, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęło współpracę na tak szeroką skalę ze swoimi dotychczasowymi rywalami w zmaganiach o tytuł. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016, żeby jak najlepiej reprezentować polski dorobek artystyczny na starym kontynencie zaprosił do współpracy Lublin, Katowice, Gdańsk, Łódź, Szczecin i Poznań. Miasta te będą prezentować własną unikatową kulturę i ważne dla nich wartości. Jednym z celów Koalicji Miast jest również stworzenie platformy wymiany doświadczeń, sieciującej polskie instytucje, organizacje oraz twórców kultury.


22.07 / pt 

Prezentacja w Gdańsku / Gdański Teatr Szekspirowski, dziedziniec, g. 22:00

Gdański Teatr Szekspirowski

Wrocławska kultura z wizytą w Gdańsku

Niepowtarzalny „wodny” spektakl teatralny, „luxusowy” wernisaż prac i wystawa twórczości Tadeusza Różewicza – to najważniejsze atrakcje przygotowane dla mieszkańców Gdańska przez wrocławskich artystów. Wizyta na Pomorzu realizowana jest w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Jaki jest Wrocław? Co tworzy jego genius loci? Na te pytania odpowiedzą wrocławscy artyści podczas zbliżającej się wizyty w Gdańsku. Wszyscy, którzy pojawią się w dniach 14 – 22 lipca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zobaczą trzy wyjątkowe odsłony twarzy Wrocławia.

Historia z wielkiej wody wzięta
Nierozerwalną częścią historii Wrocławia jest wspomnienie powodzi tysiąclecia, z którą miasto zmagało się w lipcu 1997 roku. To wydarzenie, na zawsze zmieniło Wrocław i wrocławian. Właśnie o przemianie jaka zaszła w mieszkańcach opowiada spektakl „Wielka Woda” w wykonaniu teatru Ad Spectatores. Według twórców walka z kataklizmem, który nawiedził miasto była symbolicznym zakończeniem procesu oswajania się i adaptacji nowych mieszkańców. Ludzie bronili przed żywiołem własnego dorobku i miejsca na ziemi. Teraz tę historię, w niekonwencjonalnej formie, zobaczą mieszkańcy Gdańska, których zapraszamy 22 lipca na godz. 22.00.

Poeta w służbie miastu
Tadeusz Różewicz był poetą bardzo mocno związanym ze stolicą Dolnego Śląska. We Wrocławiu mieszkał od lat 60 ubiegłego wieku odciskając na mieście swoje piętno. Utwory Różewicza przepełnione są empatią i wyrozumiałością, czyli cechami tak potrzebnymi w dzisiejszym świecie. Podczas wystawy mieszkańcy Trójmiasta będą mogli poznać wiersze z ostatniego okresu twórczości wielkiego polskiego poety, które zaprezentowane zostaną w wśród obrazów i dzieł plastycznych.

Wrocławski Luxus nad Bałtykiem
Trzecią odsłoną Wrocławia będzie prezentacja dzieł plastycznych wrocławskiej grupy „Luxus”. Artyści związani ze środowiskiem kontrkulturowym końcówki lat 70 przez wielu krytyków uznawani są za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych
i dziewięćdziesiątych. Dzięki zaangażowaniu twórczość grupy „Luxus” nakłania do refleksji nad postrzeganiem otaczającego nas świata. Dzieła zostaną zaprezentowane razem z twórczością Tadeusza Różewicza w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Obie wystawy będą dostępne od 14 do 22 lipca.

Unikatowa współpraca
Wizyta w Gdańsku jest piątą po Lublinie, Szczecinie, Poznaniu oraz Łodzi odsłoną prezentacji genius loci stolicy Dolnego Śląska realizowanej w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W terminie 30.07.-05.08.2016 r. gdańscy artyści odwiedzą Wrocław i zaprezentują dorobek kulturalny swojego miasta. W przestrzeni pięciopiętrowej kamienicy na wrocławskim Rynku odbywać się będą wystawy, koncerty, spotkania autorskie, pokazy filmowe i dyskusje. Zaproszeni twórcy będą eksplorować wątki miejskie, trójmiejskie, nadmorskie, turystyczne, tworząc nowe konteksty, wynikające ze współpracy, artystów gdańskich i wrocławskich oraz osób odwiedzających kamienice. Autorem koncepcji jest grupa kuratorów All Inclusive – kolektyw powstały spontanicznie, z potrzeby wspólnej pracy nad koncepcja gdańskiej prezentacji. Producentem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Koalicja Miast to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy miasto, które zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczęło współpracę na tak szeroką skalę ze swoimi dotychczasowymi rywalami w zmaganiach o tytuł. Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016, żeby jak najlepiej reprezentować polski dorobek artystyczny na starym kontynencie zaprosił do współpracy Lublin, Katowice, Gdańsk, Łódź, Szczecin i Poznań. Miasta te będą prezentować własną unikatową kulturę i ważne dla nich wartości. Jednym z celów Koalicji Miast jest również stworzenie platformy wymiany doświadczeń, sieciującej polskie instytucje, organizacje oraz twórców kultury.


30.07 / śr 

Prezentacja w Katowicach, g. 22:00